Představení CZ.NIC

Přednášející:     Ondřej Filip
Datum a čas: 29. říjen 2012, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:107

Záznam přednášky je k dispozici ve videoarchivu na stránkách AVC FIT.

Sdružení CZ.NIC má za úkol administraci národní .cz domény. Společnost domény pouze neprodává, ale zároveň má jedno z největších vývojových oddělení v oboru. Prezentace představí klíčové open-source projekty sdružení, jako např.  světově rozšířené systémy Knot DNS nebo BIRD. V druhé části přednášky se dotkeneme aktuálních témat internetového světa, jako je vyčerpání IPv4 adres či představení nových generických top domén.

Stručný životopis přednášejícího:

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Informatika, a University of Pittsburgh - Joseph M. Katz Graduate School of Business (MBA). Během studia na Karlově univerzitě začal pracovat ve společnosti IPEX a. s., kde později působil jako technický ředitel a člen představenstva. Od prosince 2004 je  výkonným ředitelem sdružení. Vedle výkonu své funkce v CZ.NIC působí v představenstvech sdružení NIX.CZ (Neutral Internet Exchange), Euro-IX (European Internet Exchange Association) a DNS OARC (The Domain Name System Operations Analysis and Research Center). Je členem Multistakeholder Advisory Group, která je poradním orgánem generálního tajemníka OSN pro Internet Governance Forum. V minulosti působil jako aktivní člen rady ccNSO (Country Code Names Supporting Organisation) v rámci organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers); v ní v současnosti zasedá ve významném a prestižním Poradním výboru pro bezpečnost a stabilitu (SSAC). Ve svém volném čase rád hraje basketbal, cestuje nebo programuje opensource software. Ondřej hovoří plynně anglicky, domluví se také německy.

Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.

Poslední změna: 16.1.2014, 13:07