Recommended for you

Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:111
Jazyk: angličtina
Záznam:
avc.fit.cvut.cz (po přihlášení ČVUT údaji)

Přidejte se k nám a sdílejte pozvánku na logo_FB Facebooku a  Twitteru ! #ITvecer

What if a system could predict what you would love and what you would want without asking you? For example, Youtube does it by recommending videos for you to watch. Facebook does it by recommending posts for you to read. If you are curious to find out more about recommender systems, come to my presentation. I will give you an overall general introduction into recommender systems covering algorithms as well as other areas that are important when putting together a successful recommender system. No prior knowledge of recommender systems is expected.

O přednášejícím:

Software engineer with the tool box including modern Java stack, and a lot of passion for, for example, TDD, pair programming, automation, and Clojure. Graduated from FIT CTU in 2013 and joined Barclays graduate programme the same year. The domain of recommender systems caught my interest about 1.5 year ago and currently I am working as a leading developer of a recommender system in Research IT at Barclays.

Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.

Poslední změna: 6.4.2017, 15:07