Ing. Jan Ječmen

Období
2019 - 2022
Popis
V rámci projektu BigCode bude na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě informačních technologií (FIT) vytvořen Institut pro škálovatelnou analýzu kódu (ISCA), první výzkumné centrum v ČR zaměřené na analýzu rozsáhlých bází programových kódů na internetu, které představují obrovský znalostní potenciál, který ale neumíme zatím využít. Projekt BigCode si klade za cíl tuto bázi pomocí technik programovacích jazyků a statistického strojového učení zanalyzovat a umožnit porozumění získaným informacím. Požadované prostředky budou použity na vybudování hardwarové a softwarové infrastruktury centra a na mzdové prostředky pro mezinárodně uznávané výzkumné pracovníky. Výzkumná náplň projektu je v souladu s již existujícím výzkumem na FIT -- softwarové a znalostní inženýrství, vytěžování dat, paralelní výpočty. Díky mezinárodním kontaktům členů výzkumného týmu projektu BigCode centrum následně předpokládá získávání podpory od předních softwarových firem, jako jsou Google a Oracle.

Teoretická informatika, diskrétní modely a algoritmy

Studentská grantová soutěž ČVUT
Kód
SGS20/208/OHK3/3T/18
Období
2020 - 2022
Popis
Hlavním tématem navrhovaného grantu je teoretická informatika, výzkum diskrétních modelů a algoritmů. Zkoumáme složitost grafových a jiných problémů, herních mechanismů a kombinatorických her, navrhujeme efektivní algoritmy, studujeme stringologické problémy.