Biologické hodiny pro matematiky

Roman Pipek vám 28. 11. během své přednášky Biologické hodiny pro matematiky přiblíží způsob uvažování biologů. Dále představí letošní Nobelovy ceny a ukáže, jak významný byl přínos matematiky a informatiky k odměněným objevům. Přijďte do místnosti TH:A-1435 na další přednášku z cyklu Seminář dějiny matematiky, informatiky a astronomie.

Téma

Letošní Nobelovy ceny se nesly ve znamení úspěchů molekulární biologie. Za chemii byla udělena cena „pro vyvinutí kryo-elektronové mikroskopie umožňující vysoké rozlišení struktury biomolekul“, která změnila naše představy o realitě. Cena za fyziologii a medicínu „pro objev molekulárního mechanismu řízení cirkadiánního rytmu“, základního rytmu všech pozemských organismů včetně bakterií a sinic.

Na semináři se budeme zabývat nejen podstatou fungování biologických hodin. Pokusíme se také přiblížit matematikům způsob uvažování biologů včetně toho, jak samotné buňky počítají. Tento způsob počítání je vlastní i nám lidem a lze tak říci, že je evolučním (biologickým) základem matematického světa.

O akci

Akce je zdarma a není nutné se na ni registrovat. Přednáška je určena posluchačům bez předchozí znalosti probíraného tématu.

Typ akce
Přednáška
Přednášející
Roman Pipek – Imining GmbH
Termín
28. listopadu 2017, 17:00
Místo
zasedací místnost TH:A-1435, Budova A
Thákurova 7, Praha 6
Jazyk
čeština
Záznam
nebude pořízen
Web akce
Biologické hodiny pro matematiky, Roman Pipek

Související obsah

Témata
Cyklus přednášek: SEDMA
Lidé
Přednášející: Bc. Roman Pipek
Místa
TH:A-1435
Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Bc. Veronika Dvořáková, veronika.dvorakova@fit.cvut.czPR referentka


Poslední změna: 11.12.2017, 10:52