Kryptografie založená na permutacích

Kryptografie založená na permutacích

Přednáška byla zrušena.

Joan Daemen ve své přednášce pohovoří o svém „hnutí odporu za očistu symetrické kryptografie“. Ve své podstatě jde o refaktorizaci symetrické kryptografie, kdy blokové šifry jsou nahrazeny kryptografickými permutacemi a takzvanými deck funkcemi.

Téma

Symetrická kryptografie je podmnožinou kryptografie, která se zabývá šifrováním, výpočty MAC funkcí a autentizovaným šifrováním s pomocí sdíleného tajného klíče a kryptografických hash funkcí. Již od zavedení algoritmu DES v sedmdesátých letech se pro tyto účely používají převážně blokové šifry. Pro šifrování, autentizaci a hashování se zpravidla používají různé módy blokových šifer. V průběhu let byla postupně vytvořena nepřeberná škála nejrůznějších módů; jmenujme alespoň CBC, CBC-MAC, Counter-mode, GCM, Davies-Meyer with Merkle-Damgard, OCB. Výsledkem však je spíše nepřehledná situace.

Ve své přednášce Joan Daemen pohovoří o svém „hnutí odporu za očistu symetrické kryptografie“. Ve své podstatě jde o refaktorizaci symetrické kryptografie, kdy blokové šifry jsou nahrazeny kryptografickými permutacemi a takzvanými deck funkcemi. Důležitými milníky v této snaze bylo zavedení tří konstrukcí založených na permutacích: v roce 2007 to byl sponge pro hashování, v roce 2011 následoval duplex pro nenáročné autentizované šifrování a v roce 2017 farfalle pro vysokorychlostní autentizované šifrování. Jak vyplývá, ve srovnání se zastaralou kryptografií založenou na blokových šifrách je kryptografie založená na permutacích nejen jednodušší, ale zároveň mnohem efektivnější.

O akci

Přednáška byla zrušena.

Akce je zdarma a bez registrace. Po této přednášce bude následovat přednáška „Hluboké učení a fyzické útoky na vestavné systémy: Jak hluboko můžeme jít?“.

Typ akce
Přednáška
Přednášející
Joan Daemen
Termín
16. března 2020, 16:30–17:30
Místo
Posluchárna T9:155, Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
Angličtina

O přednášejícím

Joan Daemen - foto

Joan Daemen vystudoval elektromechanické inženýrství. Titul PhD získal v roce 1995 na KU Leuven, Belgie, kde působil ve výzkumné skupině COSIC. Poté, co opustil COSIC, pokračoval soukromě v kryptografickém výzkumu a poté společně s Vincentem Rijmenem vyvinuli blokovou šifru Rijndael, která byla v roce 2000 zvolena NIST jako nový šifrovací standard AES (Advanced Encryption Standard).

Joan Daemen strávil jako kryptograf a bezpečnostní architekt 20 let v průmyslu, včetně STMicroelectronics. Nyní působí jako profesor na Radboudově Univerzitě v Nijmegenu. Je rovněž spoluautorem kryptografické hashovací funkce Keccak, která byla v roce 2012 vybrána NIST jako standard SHA-3. Je jedním ze zakladatelů iniciativy za kryptografii založenou na permutacích a spolutvůrce konstrukcí sponge, duplex a farfalle. Za vývoj AESu a SHA-3 získal v roce 2017 Levchinovu cenu. Je řešitelem několika Evropských a Nizozemských grantů.

Související obsah

Témata
Cyklus přednášek: Informatické večery FIT
Předchozí přednáška: IT4Innovations národní superpočítačové centrum: e-infrastruktura pro nejnáročnější výpočty
Následující přednáška: Hluboké učení a fyzické útoky na vestavné systémy: Jak hluboko můžeme jít?
Lidé
Přednášející: Joan Daemen
Místa
T9:155
Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Milan Kurka, milan.kurka@fit.cvut.czPR manažer


Poslední změna: 11.3.2020, 10:44