Hluboké učení a fyzické útoky na vestavné systémy: Jak hluboko můžeme jít?

Hluboké učení a fyzické útoky na vestavné systémy: Jak hluboko můžeme jít?

Přednáška byla zrušena.

Lejla Batina se bude zabývat vzájemným vztahem hlubokého učení a analýzy postranními kanály a jejich vlivem na bezpečnost.

Téma

V nedávné době bylo objeveno a potvrzeno, že strojové a hluboké učení lze využít pro tzv. analýzu postranními kanály. Tuto analýzu lze použít i na chráněné kryptografické implementace. Úspěch těchto experimentů zapříčinil, že hluboké učení se stalo hlavní součástí vyhodnocování průsaků postranními kanály.

Na druhou stranu, jak se v nedávné době ukázalo, i neuronové sítě mohou být podrobeny reverznímu inženýrství s pomocí analýzy postranních kanálů, kdy útočník například měří čas nebo elektromagnetické vyzařování. To dělá z neuronových sítí zajímavý cíl, neboť se počítá s použitím optimalizovaných neuronových sítí jako IP jader v takových aplikacích, jako jsou například vyhodnocování bezpečnosti, HD mapy pro automobily bez řidiče, atd.

Tato přednáška se bude zabývat vzájemným vztahem hlubokého učení a analýzy postranními kanály a jejich vlivem na bezpečnost.

O akci

Přednáška byla zrušena.

Akce je zdarma a bez registrace. Před touto přednáškou se koná přednáška „Kryptografie založená na permutacích“.

Typ akce
Přednáška
Přednášející
Lejla Batina
Termín
16. března 2020, 18:00–19:00
Místo
Posluchárna T9:155, Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
Angličtina

O přednášející

Lejla Batina - foto

Lejla Batina je profesorkou na Radboudově univerzitě v Nijmegenu. V roce 1995 absolvovala Univerzitu v Záhřebu, Chorvatsko. V roce 2005 získala titul PhD na KU Leuven, Belgie. V letech 2006–2009 působila jako postdoc ve výzkumné skupině COSIC na KU Leuven a v letech 2001–2003 jako kryptografka v Pijnenburg Securealink (později SafeNet B.V.) v Nizozemsku. Mezi její výzkumné zájmy patří kryptografické implementace, fyzické útoky a protiopatření.

Působila v programových výborech téměřch všech nejdůležitějších krypto a bezpečnostních konferencí, jako např. USENIX Security, NDSS, ACM WiSec, EUROCRYPT, CRYPTO, ASIACRYPT a CHES. Byla spolupředsedkyní programového výboru konference CHES 2014 (což je vlajková loď IACR, zaměřená na kryptografický hardware a vestavné systémy). V současné době působí jako hlavní spolupředsedkyně konferencí EUROCRYPT 2020 a RWC 2021.

Byla hlavní řešitelkou několika národních i evropských grantů. Na Radboudově univerzitě vede skupinu osmi výzkumníků. Sedm doktorandů pod jejím vedením již úspěšně svá studia dokončilo.

Související obsah

Témata
Cyklus přednášek: Informatické večery FIT
Předchozí přednáška: Kryptografie založená na permutacích
Lidé
Přednášející: Lejla Batina
Místa
T9:155
Osoba zodpovědná za obsah této stránky
Milan Kurka, milan.kurka@fit.cvut.czPR manažer


Poslední změna: 11.3.2020, 10:46