Informatické večery: IT4Innovations národní superpočítačové centrum: e-infrastruktura pro nejnáročnější výpočty

Kdy

9. 3. 2020

Kde

Posluchárna T9:107

Thákurova 9, Praha 6

Přijďte na přednášku z cyklu Informatické večery. IT4Innovations provozuje nejvýkonnější veřejně dostupné počítačové systémy v ČR a poskytuje otevřený přístup k těmto zdrojům na základě výzkumné excelence. K optimalizovanému superpočítačovému prostředí m.j. nabízí uživatelskou a aplikační podporu, paralelizaci a optimalizaci kódů, vzdělávací aktivity, vlastní výzkum v oblasti superpočítání nebo přístup k evropským HPC systémům. Jeho uživatelem se přitom teoreticky může stát každý. V přednášce se zaměříme na to, v čem je infrastruktura IT4Innovations výjimečná a jak ji uživatelé, především z akademické sféry, využívají. Vedle technických a organizačních informací z úst nejpovolanějších se podíváme na služby IT4Innovations optikou uživatele, aby posluchači mohli sami vyhodnotit, zda by jejich výzkum či aplikace mohly profitovat z přístupu k superpočítači, a získat představu o „režii“ takového přístupu. Samozřejmě bude dán prostor k dotazům a diskusi. Pro zájemce bude možné zřídit testovací účty.

O přednášejícím

Branislav Jansík v současnosti působí jak ředitel úseku superpočítačových služeb v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Titul Ph.D. získal ve výpočetní chemii ve Švédsku na KTH, Royal Institute of Technology, v roce 2004, jako postdok poté pracoval v italském IPCF, Consiglio Niazionale delle Ricerche, kde přispíval k vývoji a aplikaci náročných výpočetních metod pro molekulární optické vlastnosti. Od roku 2006 pracoval na vývoji vysoce paralelizovaných optimalizačních metod v oblasti teorie elektronových struktur na Aarhus University v Dánsku. V roce 2012 nastoupil do nově vzniklého českého národního superpočítačového centra IT4Innovations. Publikoval více než 35 článků a je spoluautorem kódu DALTON na bázi teorie elektronových struktur.