Aktuální informace FIT ke koronaviru najdete zde.

Podcast Jedničky a Nuly

Jak informační technologie ovlivňují svět kolem nás? Na otázky ze světa jedniček a nul vám jednou měsíčně odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se známou popularizátorkou vědy Sarou Polak. Propojíme vás se světem IT.
 

Kde si nás můžete poslechnout

SpotifyGOOGLE PODCASTSAPPLE PODCASTS 

Mohou roboti nahradit lidi ve skladech?

Umí robot výrobek ve skladu jen najít nebo ho umí i zabalit? Jaká je úloha robotů ve skladech nebo jaký je rozdíl mezi robotickým agentem a robotem? Nejen to nám prozradil doc. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D., odborník na umělou inteligenci v robotice a vedoucí Laboratoře robotických agentů. Odborník, který vymýšlí nové algoritmy pro automatizaci skladů.

Předchozí díly

Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru?

Veřejný prostor, továrny, živočišné nebo rostlinné odvětví. Kde všude se kamery v současné době používají, k čemu slouží a jak se dá nakládat se záběry z kamer z pohledu GDPR prozradil Ing. Jakub Novák, vedoucí Laboratoře zpracování obrazu (ImproLab).

Dokážeme žít bez umělé inteligence?

Předpovědi počasí, navigační systémy nebo umění. Kde všude se umělá inteligence v současné době používá, prozradil Mgr. Petr Šimánek, vědecký odborník na AI a dynamické systémy z Laboratoře datových věd (DataLab). Je spoluřešitelem projektu „Použití umělé inteligence pro zlepšení predikce srážek“, který probíhá ve spolupráci s firmou Meteopress. Společně s dalšími odborníky tak učí umělou inteligenci předpovídat počasí. 

Kdy nám budou drony doručovat nákupy?

Policejní i záchranářské akce, natáčení filmů i zábava. O tom, jaké mají drony v současnosti i v budoucnu reálné využití s Ing. Lukášem Brchlem. Absolvent, vyučující a člen Laboratoře zpracování obrazu FIT ČVUT je zakladatelem startupu Dronetag, který přináší řešení pro bezpečný a efektivní provoz dronů na základě nové evropské legislativy.

Moderátorka
Sara Polak

Sara je původem archeoložka a evoluční antropoložka, která strávila posledních 8 let v technologických startupech v LA a Londýně. Zaměřuje se na vytváření konceptu cloudových civilizací, které jsou mechanismem pro využívání technologií k optimalizování evolučního potenciálu společnosti. Popularizuje a demystifikuje umělou inteligenci pro širokou veřejnost a založila technickou klubovnu Paioneers v Paralelní Polis.

O podcastu

Cílem podcastu je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti včetně studentů středních škol, a přispět tak k popularizaci tohoto oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. FIT ČVUT podcast Jedničky a Nuly spustila tematicky 10. 10. 2021.

Podcast připravuje PR oddělení za technické podpory Oddělení ICT. Znělku vytvořil hudební producent a absolvent fakulty Jakub Baierl, vystupujícím pod uměleckým jménem Bariel.