Podcast Jedničky a Nuly

Jak informační technologie ovlivňují svět kolem nás? Na otázky ze světa jedniček a nul vám jednou měsíčně odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se známou popularizátorkou vědy Sarou Polak. Propojíme vás se světem IT.
 

Kde si nás můžete poslechnout

SpotifyGOOGLE PODCASTSAPPLE PODCASTS 

Jak algoritmy doporučují obsah na internetu?

Co nakupovat, co číst, co poslouchat, kam jet… Kde všude se algoritmy a doporučovací systémy v dnešní době používají, k čemu slouží a jak se dají využít, vysvětluje proděkan pro spolupráci s průmyslem doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D., z Katedry aplikované matematiky

Předchozí díly

Jaká jsou rizika při používání stejných hesel?

Internetové bankovnictví, Amazon, Google, Facebook… Proč je důležité chránit své účty unikátními silnými hesly, jak může hacker stejné heslo pro více účtů zneužít a k čemu nám pomůže správce hesel, vysvětluje Ing. Josef Kokeš z Katedry informační bezpečnosti.

Jsou auta plná moderních technologií bezpečná?

Navigace, hraní her, sledování pořadů nebo připojení k internetu. Jaké moderní technologie se v dnešní době v nových automobilech nachází a jak ovlivňují kybernetickou bezpečnost aut, prozradil Ing. Jiří Dostál, Ph.D. člen Katedry informační bezpečnosti a Laboratoře RFID.

Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru?

Co mají společného informační technologie a astronomie? Jak se dá informatika využít např. při zkoumání hvězd a co všechno jsme díky ní schopni zjistit o vesmíru samotném? To prozradil první astroinformatik RNDr. Petr Škoda, CSc.

Mohou roboti nahradit lidi ve skladech?

Umí robot výrobek ve skladu jen najít nebo ho umí i zabalit? Jaká je úloha robotů ve skladech nebo jaký je rozdíl mezi robotickým agentem a robotem? Nejen to nám prozradil doc. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D., odborník na umělou inteligenci v robotice a vedoucí Laboratoře robotických agentů. Odborník, který vymýšlí nové algoritmy pro automatizaci skladů.

Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru?

Veřejný prostor, továrny, živočišné nebo rostlinné odvětví. Kde všude se kamery v současné době používají, k čemu slouží a jak se dá nakládat se záběry z kamer z pohledu GDPR prozradil Ing. Jakub Novák, vedoucí Laboratoře zpracování obrazu (ImproLab).

Dokážeme žít bez umělé inteligence?

Předpovědi počasí, navigační systémy nebo umění. Kde všude se umělá inteligence v současné době používá, prozradil Mgr. Petr Šimánek, vědecký odborník na AI a dynamické systémy z Laboratoře datových věd (DataLab). Je spoluřešitelem projektu „Použití umělé inteligence pro zlepšení predikce srážek“, který probíhá ve spolupráci s firmou Meteopress. Společně s dalšími odborníky tak učí umělou inteligenci předpovídat počasí. 

Kdy nám budou drony doručovat nákupy?

Policejní i záchranářské akce, natáčení filmů i zábava. O tom, jaké mají drony v současnosti i v budoucnu reálné využití s Ing. Lukášem Brchlem. Absolvent, vyučující a člen Laboratoře zpracování obrazu FIT ČVUT je zakladatelem startupu Dronetag, který přináší řešení pro bezpečný a efektivní provoz dronů na základě nové evropské legislativy.

Moderátorka
Sara Polak

Sara je původem archeoložka a evoluční antropoložka, která strávila posledních 8 let v technologických startupech v LA a Londýně. Zaměřuje se na vytváření konceptu cloudových civilizací, které jsou mechanismem pro využívání technologií k optimalizování evolučního potenciálu společnosti. Popularizuje a demystifikuje umělou inteligenci pro širokou veřejnost a založila technickou klubovnu Paioneers v Paralelní Polis.

O podcastu

Cílem podcastu je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti včetně studentů středních škol, a přispět tak k popularizaci tohoto oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. FIT ČVUT podcast Jedničky a Nuly spustila tematicky 10. 10. 2021.

Podcast připravuje PR oddělení za technické podpory Oddělení ICT. Znělku vytvořil hudební producent a absolvent fakulty Jakub Baierl, vystupujícím pod uměleckým jménem Bariel.