Laboratoř 3D tisku

V laboratoří 3D tisku tiskneme na tiskárnách RepRap, vytváříme vlastní projekty a často tu trávíme téměř veškerý svůj volný čas.

Více o nás

3D tiskárny RepRap

Jde o stroj, do kterého pošlete počítačový 3D model navržený například v CADu, v Blenderu nebo v jiném modelovacím nástroji, chvíli počkáte a dostanete skutečný objekt, který si můžete osahat v ruce.

Tiskárna je tak malá, že se vejde na stůl, můžete ji sami postavit za několik tisíc korun a navíc je kompletně open source – od firmwaru přes ovládací software až k hardwaru. Umí dokonce vyrobit části sama sebe. Není to sci-fi, je to realita.

3D tiskáren existuje celá řada, jsou postaveny na různých principech a technologiích. Některé stojí miliony, některé si postavíte v pracovně po večerech za zlomek této částky. Tiskárny RepRap nás uchvátily, protože jde o svobodný projekt, do kterého může každý přispět, ale ze kterého může i každý těžit.

Aplikace
Čemu se laboratoř věnuje

V Laboratoři 3D tisku se věnujeme především údržbě tiskáren na předmět 3D Tisk (BI-3DT). V rámci tohoto nekonečného úsilí děláme různá vylepšení našich tiskáren, aby byly co nejspolehlivější.

Zároveň pracujeme na vlastním vývoji a konstrukci FDM 3D tiskáren pro potřeby laboratoře a jejích členů. V laboratoři se také stavěli OpenRC vozidla, a sice tříramenný dron a formule.

Vedoucí laboratoře

Vybavení

3D tiskárna RebeliX

Laboratoř má k dispozici 16 tiskáren RebeliX, 14 z nich určených pro výuku předmětu 3D Tisk (BI-3DT).

Prusa 3D tiskárny

Laboratoř má k dispozici světoznámé tiskárny Prusa MK2 MMU s možností vícebarevného nebo více materiálového tisku. Máme také Prusa MK3.

GOLEM

Pro tisk velkorozměrných modelů máme v laboratoři tiskárnu vlastního návrhu pojmenovanou GOLEM. Tato tiskárna je schopná tisknout až 80cm krychli.

Kde nás najdete?

Laboratoř 3D tisku
Katedra softwarového inženýrství
Fakulta informačních technologií
České vysoké učení technické v Praze

Místnost TH:A-1153 (Budova A, 11. patro)
Thákurova 7
Praha 6 – Dejvice
160 00

Kontaktní osoba

Tomáš Sýkora

Za obsah stránky zodpovídá: doc. Ing. Štěpán Starosta, Ph.D.