Laboratoř 3D tisku (3DPrintLab)

V laboratoří 3D tisku tiskneme na tiskárnách RepRap, vytváříme vlastní projekty a často tu trávíme téměř veškerý svůj volný čas.

3D tiskárny RepRap

Jde o stroj, do kterého pošlete počítačový 3D model navržený například v CADu, v Blenderu nebo v jiném modelovacím nástroji, chvíli počkáte a dostanete skutečný objekt, který si můžete osahat v ruce.

Tiskárna je tak malá, že se vejde na stůl, můžete ji sami postavit za několik tisíc korun a navíc je kompletně open source – od firmwaru přes ovládací software až k hardwaru. Umí dokonce vyrobit části sama sebe. Není to sci-fi, je to realita.

3D tiskáren existuje celá řada, jsou postaveny na různých principech a technologiích. Některé stojí miliony, některé si postavíte v pracovně po večerech za zlomek této částky. Tiskárny RepRap nás uchvátily, protože jde o svobodný projekt, do kterého může každý přispět, ale ze kterého může i každý těžit.

Čemu se laboratoř věnuje?

V Laboratoři 3D tisku se věnujeme především údržbě tiskáren na předmět 3D Tisk (BI-3DT). V rámci tohoto nekonečného úsilí děláme různá vylepšení našich tiskáren, aby byly co nejspolehlivější.

Zároveň pracujeme na vlastním vývoji a konstrukci FDM 3D tiskáren pro potřeby laboratoře a jejích členů. V laboratoři se také stavěli OpenRC vozidla, a sice tříramenný dron a formule.

Vybavení

3D tiskárna RebeliX

Laboratoř má k dispozici 16 tiskáren RebeliX, 14 z nich určených pro výuku předmětu 3D Tisk (BI-3DT).

Prusa 3D tiskárny

Laboratoř má k dispozici světoznámé tiskárny Prusa MK2 MMU s možností vícebarevného nebo více materiálového tisku. Máme také Prusa MK3.

GOLEM

Pro tisk velkorozměrných modelů máme v laboratoři tiskárnu vlastního návrhu pojmenovanou GOLEM. Tato tiskárna je schopná tisknout až 80cm krychli.

Kontaktní osoba

Tomáš Sýkora

Kde nás najdete?

Laboratoř 3D tisku
Katedra softwarového inženýrství
Fakulta informačních technologií
České vysoké učení technické v Praze

Místnost TH:A-1153 (Budova A, 11. patro)
Thákurova 7
Praha 6 – Dejvice
160 00

Za obsah stránky zodpovídá: doc. Ing. Štěpán Starosta, Ph.D.