Kolik financí mají politické strany nebo kandidáti na prezidenta? Aplikace z FIT analyzuje transparentní účty

17. 5. 2023

První aplikaci v České republice, díky které lze detailně analyzovat transparentní účty politických stran, měst či veřejně činných osob, vytvořil student FIT ČVUT Jakub Janeček. Aplikace poskytuje přehledné a detailní informace o pohybech na účtech, jménech přispěvatelů, sumách příjmů a výdajů a také o zůstatcích. Aplikace vznikla ve fakultní laboratoři OpenDataLab, kterou fakulta provozuje společně s firmou Profinit.

Aplikace Transparentní účty byla vytvořena jako řešení bakalářské práce studenta Jakuba Janečka v laboratoři OpenDataLab FIT ČVUT. Aplikace vznikla v období loňských prezidentských volebních kampaní, kdy byly transparentní účty kandidátů ostře sledovány. Jakub měl k dispozici pouze mnoho dat  
v tabulkách, které převedl do první české aplikace na zpracování transparentních účtů, kde jsou všechny údaje přehledně na jednom místě.

„Při analýze existujících řešení zadání bakalářské práce jsem zjistil, že v českém prostředí neexistuje žádný veřejně dostupný nástroj, který by se zpracováním nebo analýzou dat z transparentních účtů zabýval. Sledováním dění na transparentních účtech se přitom zejména v období volebních kampaní věnuje velké množství subjektů,“ popisuje Jakub Janeček svou práci a dodává: „Nejtěžší, ale zároveň nejzábavnější částí byla implementace získávání dat  z webových stránek bank, protože u každé z bank to probíhá úplně jiným způsobem.“

Vytvořená aplikace nabízí přehledné informace o transparentních účtech ze všech podporovaných bank. Aktuálně podporované banky jsou tři – Česká spořitelna, Fio banka a Komerční banka. Informace o transparentních účtech jsou automaticky aktualizovány každý den. Aplikaci může používat kdokoliv, je volně dostupná a open-source, takže se do vývoje může zapojit každý.

Více o aplikaci

Za obsah stránky zodpovídá: Bc. Veronika Dvořáková