Členové výzkumné skupiny G²OAT z Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT prezentovali prostřednictvím vědeckých článků výsledky svého výzkumu na prestižní mezinárodní konferenci IJCAI 2024 (33rd International Joint Conference on Artificial Intelligence). Konference je považovaná za jednu z nejvýznamnějších konferencí v oblasti umělé inteligence s nejvyšším hodnocením A* a je známá svým náročným recenzním řízením. V konkurenci téměř 6 000 vědeckých článků bylo do hlavní části konference vybráno méně než 14 % zaslaných příspěvků, hned tři z nich byly od vědců z FIT ČVUT. Letošní ročník konference přivítal účastníky začátkem srpna na Jeju Island, v Korejské republice.
První článek s názvem „Aggregation of Continuous Preferences in One Dimension“, jehož autory jsou Alberto Del Pia, Dušan Knop, Alexandra Lassota, Krzysztof Sornat a Nimrod Talmon, představuje model pro agregaci preferencí vyjádřených jako jednodimenzionální funkce. Druhý článek s názvem „Individual Rationality in Topological Distance Games is Surprisingly Hard“, jehož autory jsou Argyrios Deligkas, Eduard Eiben, Dušan Knop a Šimon Schierreich se věnuje problému nalezení stabilního přiřazení agentů na topologii. Třetí článek nazvaný „Evaluation of Project Performance in Participatory Budgeting“, jehož autory jsou Niclas Boehmer, Piotr Faliszewski, Łukasze Janeczek, Dominik Peters, Grzegorz Pierczyński, Šimon Schierreich, Piotr Skowron, Stanisław Szufa, představuje framework pro srozumitelnější a snáze vysvětlitelné výsledky participativního rozpočtování. Kromě zmíněných článků v hlavním programu ještě Šimon Schierreich v rámci části konference Doctoral Consortium představil svůj doktorský projekt na téma „Multivariate Analysis and Structural Restrictions in Computational Social Choice“, který se zabývá výpočetně náročnými problémy v oblasti kolektivní výpočetní volby.
Cílem konference IJCAI je podporovat výzkum v oblasti umělé inteligence. Konference se každý rok účastní stovky vědců a odborníků z celého světa. Možností prezentovat své vědecké články se odborníci z FIT ČVUT mohli podělit o své poznatky s dalšími vědci, kteří se zabývají různými oblastmi umělé inteligence.