Tento bod byl projednán v průběhu kontroly a doplnění informací do Zápisu z 12. zasedání AS FIT.
J. Meinlschmidt představil schválená per-rollam usnesení:
Usnesení PR/5: AS FIT se souhlasně vyjadřuje k rozšíření akreditace magisterského studijního programu Informatics o specializaci Digital Business Engineering.
Seznam hlasujících: Bařinka PRO, Jeřábek PRO, Knop PRO, Kolský PRO, Meinlschmidt PRO, Mertlová PRO, Miškovský PRO, Nováček PRO, Suchý PRO, Valla PRO
Usnesení PR/6: AS FIT se souhlasně vyjadřuje ke změně studijního plánu specializace Teoretická informatika magisterského studijního programu Informatika.
Seznam hlasujících: Bařinka PRO, Jeřábek PRO, Knop PRO, Kolský PRO, Meinlschmidt PRO, Mertlová PRO, Miškovský PRO, Nováček PRO, Suchý PRO, Valla PRO
Usnesení PR/9: AS FIT žádá písemnou zprávu o postupu prací na projektu Serverovny dle harmonogramu (případně aktualizovaný harmonogram) a stanovisko provozního technika FIT k navrhovaným stavebním úpravám.
Seznam hlasujících: Bařinka NEHLASOVAL, Jeřábek PRO, Knop PRO, Kolský PRO, Meinlschmidt PRO, Mertlová PRO, Miškovský PRO, Nováček PRO, Suchý PRO, Valla NEHLASOVAL
D. Knop zmínil, že by bylo vhodné k poslednímu usnesení doplnit datum dodání písemné zprávy a stanoviska. P. Pavlíčková chápe záměr senátorů, myslí si, že nelze tuto věc rozhodnout bez vědomí vedoucího ICT M. Vaňka. O. Suchý jako datum navrhl 1. září 2023.
L. Bařinka se dotázal, zda by neměl být harmonogram projektu aktualizován průběžně i bez požadavku akademického senátu. Děkan požádal senátory o co nejpřesnější zadání a rozumné termíny tak, aby senát mohl poskytnuté informace skutečně využít a zároveň jejich příprava nadměrně nezatěžovala dotčené pracovníky. Dále doplnil, že projekt Serverovny je interní záležitostí fakulty, který se neřídí standardním projektovým řízením. Navržený termín dodání mu přijde rozumný.
J. Meinlschmidt zmínil, že projekt Serverovny je velkou investiční akcí a v případě špatného řešení by mohl mít velmi negativní vliv na chod celé fakulty, především během začátku zimního semestru. Doplnil, že záměrem akademického senátu je předání informací akademické obci a ujištění, že realizace proběhne v pořádku. L. Smítková Janků informovala, že veškeré opravy v místnostech podléhají schválení fakulty stavební. Projektová dokumentace je již finálně schválena stavební fakultou a je možné žádat o stavební povolení. Podání žádosti je v plánu na začátku července. O. Suchý poznamenal, že vedoucí projektu (M. Vaňko) by měl mít jasno již v průběhu července ohledně harmonogramu, jeho aktualizace by tedy mohla být předložena na konci tohoto měsíce. D. Knop zmínil, že u takto velkých projektů by bylo snazší sdílet informace mezi vedením fakulty a akademickým senátem. V. Miškovský doplnil, že i když se jedná o interní projekt fakulty, vzhledem k jeho velikosti, by měl být řízen standardním projektovým řízením, obdobně jako ostatní velké projekty.
J. Meinlschmidt shrnul požadavky senátu. Členové nechtějí vedení fakulty zahlcovat požadavky na vytvoření nových podkladů. V současné chvíli jim stačí aktualizace tabulky časového plánu plnění projektu a případné doplnění informací, z jakého důvodu došlo k odsunu daných částí projektu. A to tak, aby bylo transparentní, v jakém stavu se projekt nachází. Děkan zmínil, že je možné sdílet tyto informace, jakmile projdou na Vedení fakulty, případně je možné přizvat další členy senátu na toto jednání.
L. Smítková Janků informovala, že začátek projektu byl problematický, jelikož nebyla správně nastavená spolupráce s fakultou stavební. Po schůzce s tajemníkem došlo k vyjasnění, že musí docházet ke schválení ze strany stavební fakulty, aby změny byly v souladu s bezpečnostními předpisy stavební fakulty jako správce budovy. V současné chvíli je záměrem v prvé řadě informovat a diskutovat se stavební fakultou všechny následující projekty. Děkan doplnil, že fakulta stavební hledá cesty ke spolupráci s naší fakultou, aby byla správně nastavená pravidla a procesy.
L. Bařinka se pozastavil nad tím, že k hledání společné cesty se stavební fakultou dochází až nyní, když již například probíhal velký projekt v podobě rekonstrukce budovy A. Dále mu přijde překvapivé, že jednání ohledně jedné místnosti je takto komplikované, když se dříve rekonstruovala celá budova. Dále se dotázal, zda-li J. Škvor (provozní technik FIT) je součástí jednání. P. Pavlíčková potvrdila, že jednání mezi M. Vaňkem a J. Škvorem probíhají a že J. Škvor je součástí procesu připomínkování stavebních prací. Je podle ní však otázkou, jak tato spolupráce funguje. Dále proběhla diskuze o zodpovědných osobách ohledně prací na projektu a informace o provozním řádu budovy A. L. Bařinka požádal vedení AS FIT, aby na následující zasedání pozvali J. Škvora pro získání relevantních informací ohledně projektu.
J. Meinlschmidt představil návrh usnesení pro doplnění data k předchozímu schválenému per-rollam usnesení a požádal senátory o hlasování.
- Usnesení: AS FIT doplňuje usnesení PR/9 o termín 31. července 2023.
- Hlasování: Pro – 9, Proti – 0, Zdržel se – 1
- Usnesení bylo přijato.
J. Meinlschmidt poté přešel k informacím o dění v mailové konferenci AS FIT. Prvním z bodů diskuzí bylo řešení nedostupnosti portálu Projects v době odevzdávání závěrečných prací, tato situace byla po opakovaných výpadcích v kritickém období vypořádána.
Dále do diskuze senátorům přišly informace o mimonormativním financování, rozpočtu univerzity a rekonstrukci budovy B stavební fakulty. Děkan doplnil informace ohledně zmíněné rekonstrukce budovy B – existuje projekt již od roku 2014 na rekonstrukci pláště budovy, žádalo se o dotaci v hodnotě zhruba 480 milionů, řešení tohoto investičního záměru se řešilo velmi narychlo, protože hrozilo, že přislíbená dotace již nebude poskytnuta. V rámci investičního záměru došlo k navýšení ceny za materiál a další části stavby. Rektor naléhal na projednání v rámci zasedání AS ČVUT. I přes neprojednání byl projekt na MŠMT podán. Pro fakultu to tedy bude nejspíš znamenat splácení úvěru po dobu více jak 30 let, prvních deset let se bude jednat jen o zhruba čtvrt milionu, od 11. roku poté zhruba 1 milion ročně. Doplnil, že jako fakulta budeme financovat nejen základní věci, ale i další požadavky ze strany FSv, které v původním záměru nebyly.
J. Meinlschmidt tedy shrnul, že nejdůležitější informace, která zazněla, je ta, že tento projekt nějakým způsobem zatíží naši fakultu, projekt byl prosazen i přes nevoli všech děkanů (kromě děkana FSv) a bez dostatečného projednání Hospodářskou komisi AS ČVUT. Dále zmínil, že v investičním záměru předloženém na AS ČVUT a zaslaném na MŠMT jsou navíc zásadní rozpory (částka se liší zhruba o stovky milionů), a pozval senátory na zasedání KIS a HK AS ČVUT, kde se také budou řešit kromě tohoto projektu i mimonormativní financování a metodika rozpisu příspěvků.
Děkan shrnul dosavadní diskuzi ohledně mimonormativu. Chápe fungování VICu a jeho financování, jinou otázkou je, jestli je potřeba takové zvýšení financí. Mimonormativ je primárně částka, kterou odvádí součásti zpět na rektorát, aby byl rektorát schopen financovat své aktivity. Problémem teď je, že rektorát se propadl do dluhu. Dříve to bylo dopláceno z projektů, v současné době na rektorátě nejsou žádné rezervy, z tohoto důvodu je nárůst mimonormativu tak dramatický. Zmínil, že děkani fakult volají po optimalizaci procesů. I když se naší fakulty tento odvod dotkne nejméně ze všech součástí (např. fakultě dopravní klesnou příspěvky o zhruba 12 %), přesto spolupracuje na prosazení názoru ostatních děkanů. Dalším tématem bylo zveřejňování ticketů HelpDesku za pomoci automatizovaných skupin. M. Vaňko 11. května navrhl dvě možná řešení, O. Suchý se přimlouval za jednu variantu, tu druhou nedoporučil. Další informace již senátoři neobdrželi. Děkan nemá zatím nové informace, doplnil, že tuto diskuzi přenese na Vedení fakulty a informace zpětně sdělí členům akademického senátu.
Posledním bodem diskuzí v rámci mailové konference byly informace o Standardu školitele, který vznikl ve Studentské komoře Rady vysokých škol. Jde o jakýsi vzor, který vzniká v rámci novely zákona o vysokých školách a nařízení vlády o standardech pro akreditace ve vysokém školství. Obdobný dokument bude muset nejspíš mít každá součást jako vnitřní předpis. Jedná se o finální vzor, se kterým nyní pracuje MŠMT. Senátoři požádali vedení, aby se s tímto dokumentem seznámili v rámci Grémia děkana. O. Suchý zmínil, že některé věci v dokumentu nedávají úplně smysl, D. Knop s tímto názorem souhlasil. J. Meinlschmidt doplnil, že se prozatím opravdu jedná o vzor, se kterým můžeme dále pracovat. T. Nováček doplnil informaci z konference akademických senátorů, že se má jednat o doporučení.
J. Meinlschmidt uzavřel tento bod a navrhl návrat k zápisu z minulého zasedání.