Š. Pechman představil bod a předal slovo panu děkanovi. Děkan na úvod shrnul, že dosud má fakulta Metodiku, která pochází z dob předchozího vedení. Veskrze ji považuje za dobře napsanou a nebyla potřeba ji měnit. Loni však došlo k rozsáhlé diskuzi ohledně stipendií a financí ve stipendijním fondu. Na základě diskuze došlo k dohodě na úpravě metodiky. V metodice se stanovuje celková částka, která se poté následně rozděluje. Studentům nevyhovovalo, že v letním semestru obdrží nižší stipendium za stejný studijní průměr než v zimním semestru. Tento postup fungoval dlouho, dokud jsme měli studenty, kteří svými poplatky za prodlužování studia tento fond doplňovali. Nyní však ubylo těchto prodlužujících studentů, měnila se také výše poplatků a fond se dostal pod tlak. Současný plán je nastavit pravidla pro vyplácení stipendií tak, aby se lépe pracovalo s financemi, které ve fondu jsou, a nebylo nutné doplňovat fond z dalších zdrojů. Jednou ze změn je úprava koeficientů v tabulce. Navrženým řešením je zavedení kategorie pro průměr 1.0 a změna kategorií. V předložených materiálech byly také modely čerpání pro proběhlé semestry, aby si senátoři mohli udělat obrázek o nové Metodice.
L. Smítková Janků zmínila, že hlavní myšlenkou předložené navržené Metodiky je upravit rozložení křivky stipendií, aby stále platilo, že studenti s výborným prospěchem dosáhnou na částku s motivačním charakterem, ale zároveň aby stipendia příliš nezatěžovala stipendijní fond.
A. Havliček se dotázal, kolik se aktuálně zhruba vyplácí stipendií. Z. Muzikář reagoval, že ta částka spojitě rostla. Výpočet z nové metodiky byl otestován na aktuální stavy, kdy pro první kategorii (průměr 1.0) by se jednalo asi o 60 studentů, druhou zhruba 30, třetí poté 50 a poslední dvě kategorie každá cca 90 studentů. Podle původní metodiky by to s částkou přibližně 16 tis. Kč pro nejvyšší kategorii vycházelo na částku 3,3 milionu, což je nárůst o skoro 20 procent.
Š. Pechman se dotázal, zda-li by se dalo vyhnout tomu, aby Metodika fungovala zpětně. Děkan reagoval, že v podstatě to tak lze udělat. Vedení použije starou metodiku, ale bude kalkulovat s jinou celkovou částkou.
O. Suchý a další senátoři požádali o představení jasnějších dat o počtech studentů s daným intervalem průměrů a také o zapracování některých připomínek v rámci Metodiky. Děkan souhlasil, že tato data mohou dodat. Je možné tuto Metodiku prozatím neschvalovat.
P. Kolský se dotázal, jestli není rozdíl mezi dvěma nejvyššími kategoriemi příliš veliký. L. Smítková Janků reagovala, že takový byl požadavek. Nicméně doplnila, že koeficienty lze iterovat v závislosti na diskuzi. Děkan doplnil, že tento rozdíl vznikl na základě inspirace z jiné součásti.
J. Koumar v průběhu diskuze z důvodu výuky opustil zasedání. Na závěr však zmínil, že s návrhem Metodiky souhlasí. Stipendia mu nejsou jedno, ale nejsou zásadní. Pokud jsou na fakultě studenti, kteří cílí na nejvyšší stipendia, aby měli peníze, doporučil by jim spíš úvazek na fakultě, resp. ve firmě. Následně zasedání opustil také J. Kašpar, čímž se akademický senát stal neusnášeníschopným a mohl tedy pouze pokračovat v diskuzi.
Š. Pechman se dotázal na možnost získání dat ohledně odmítnutí známky z předmětu z důvodu stipendií. Z diskuze vyplynulo, že tato data nejsou a nelze je získat, jelikož nelze obstarat ani data k odmítnutí známky a jejich zdůvodnění. Š. Pechman reagoval, že mohou nastat situace, kdy studenti raději nedokončí předmět, aby jim nekazil studijní průměr. Návrhem může být například výpočet pouze nejlepších předmětů, které dají povinný limit 30 kreditů, což znemožňuje Stipendijní řád ČVUT. V. Miškovský doplnil, že u kategorií 1 a 2 je jisté, že studenti mají jiné známky z předmětů. U vyšších kategorií již toto platit nemusí, jelikož studenti mohou mít stejné známky, avšak za jiné předměty s různým kreditovým ohodnocením, čímž mohou být tyto hranice těsnější než v případě prvních dvou kategorií.
Na závěr Z. Muzikář zmínil, že u studentů se skvělým prospěchem nejde primárně o peníze (dosud byly rozdíly mezi některými kategoriemi v rozmezí 1–2 tisíc Kč), ale spíš o prestiž. Z důvodu usnášeníschopnosti se senátoři domluvili s děkanem na odložení bodu na následující zasedání, na kterém by mohla být předložena i stipendia za zimní semestr a bude tedy lépe poznat, jaký vliv by nová Metodika měla. J. Novák ještě doplnil, že je potřeba se hlavně domluvit na potřebných podkladech, abychom se na následujícím zasedání vyhnuli dalším požadavkům na ně a problémům při schvalování metodiky.
Další poznámky do diskuze nebyly, proto Š. Pechman uzavřel diskuzi a přešel k dalšímu bodu schváleného programu. V průběhu diskuze dorazil tajemník AS FIT J. Řezníček.