Analýza šifrovaného provozu pomocí síťových toků
Program
Strategická podpora rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR 2019 - 2025 (IMPAKT 1)
Poskytovatel
Ministerstvo vnitra
Řešitelé
Kód
VJ02010024
Období
2022 - 2025
Popis
Projekt se zaměřuje na výzkum nových metod účinné ochrany před kybernetickými hrozbami, které zneužívají zabezpečenou komunikaci ke kompromitaci serverů a počítačů v prostředí vysokorychlostních sítí. Budou zkoumány metody strojového učení vhodné pro určování charakteristik toků šifrované komunikace a souvisejících rizik pouze z dostupných metadat. Díky využití hardwarové akcelerace pro realizaci klasifikátorů využívající strojové učení umožní systém vysokorychlostní detekci bezpečnostních incidentů a jejich reportování do SIEM nástroje. Dále bude vyvinut modul pro analýzu incidentů ve formě zásuvného modulu do systému QRadar. Výstupy projektu budou také zahrnovat referenční datové sady síťového provozu a systém pro jejich sběr a anotaci.
DigiQ
Program
Program Digitální Evropa
Poskytovatel
Evropská komise
Kód
, SEP-210825313
Období
2022 - 2026
Popis
In order to meet the emerging need for a quantum-ready workforce in the coming decade, university training efforts within Quantum Technology (QT) will not only have to be massively scaled up but also comprehensively reformed. There is an urgent need for a wider understanding of the underpinnings of the quantum revolution as well as an increased awareness for the commercial potential of quantum innovations in the coming generations of quantum physicists. Within the DigiQ project we spearhead a transformation of the educational ecosystem by introducing both a series of didactical innovations as well as a multinational program structure ready to be scaled up to the rest of the European Higher Education Area. The program is designed to be flexibly implemented within a broad range of university partners covering core Physics and other areas, to support the transformation cross universities of all levels of QT-specialism. This will involve upgrading existing QT Master programs, supporting the development of entirely new programs, and offering a bridging program to transform non-specialist degrees to specialised ones which to align to the needs of the QT workforce. The four core elements of the project are i) the production of a comprehensive ecosystem of didactically innovative short modules ii) the augmentation of existing courses both to increase the focus, quality and remote accessibility iii) the
operation of ongoing networks of students, university staff, and industry partners, facilitating workshops, QT events, and curating a social element to the program, and finally iv) a comprehensive mobility program supporting student exchange as well as research
and industry internships in a network of over 100 industrial partners. To ensure cohesion among the different educational initiatives, all efforts will be mapped to the Quantum Technology Competence Framework and aligned with the emerging specification of
Qualification Profiles developed by the Quantum Flagship.
Participation of CTU students and staff at quantum computing hackathon by IBM Quantum Hub at National Taiwan University
Program
Projekty podpořené ze zahraničí (pracovní kód k dodatečnému upřesnění)
Poskytovatel
Jiný zahraniční poskytovatel
Kód
N62909-23-1-2077
Období
2023
Popis
The IBM Quantum Hub at the National Taiwan University (NTU) is holding a Qiskit Hackathon during 8—10 August 2023. Participation at the NTU Qiskit Hackathon is expected to be a valuable contribution to the long-term cooperation between CTU and NTU, as well as to the overall strategic plans of CTU on the field of quantum technologies. NTU is covering local expenses for six students and a mentor from CTU Students have been selected from among masters and PhD students from two faculties of the Czech Technical universities, the Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering and the Faculty of Information Technologies. Selected students have significant experience in quantum computing and Qiskit and reflect the commitment to supporting diversity, equity, and inclusion.
Využití technologie Vehicle to Grid pro poskytování energetické flexibility
Program
Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací THÉTA 2
Poskytovatel
Technologická agentura České republiky
Kód
TS01020030
Období
2024 - 2027
Popis
S: Cílem projektu je přinést možnost technického i ekonomického řešení pro poskytování energetické flexibility skrze systém propojení elektromobilu s elektrizační soustavou – Vehicle to Grid (V2G).
M: Výzkum bude vycházet z reálných dat používání nabíjecích stanic a vytíženosti distribuční soustavy. Výstupem bude prakticky ověřené technologie pro úspěšné komerční uplatnění V2G.
A: Cíle byly stanoveny na základě současného stavu a zkušeností obou uchazečů s projekty VaVaI i komerční aplikací nových technologií.
R: Výzkum rozšíří současné projekty, využitím metod strojového učení zpřesní predikce a převede je do praxe. Vychází z potřeby trhu i státu pro udržitelnost energetiky i rozvoje elektromobility.
T: Projekt bude veden dle detailního harmonogramu a bude ukončen v roce 2025.