Bc. Ondřej Brém, MSc.

  • Profil
  • Výuka
  • Závěrečné práce

Závěrečné práce

Bakalářské práce

Redesign uživatelského rozhraní aplikace Kappka

Autor
Jan Vepřek
Rok
2022
Typ
Bakalářská práce
Vedoucí
Bc. Ondřej Brém, MSc.
Oponenti
Ing. Michal Valenta, Ph.D.
Anotace
Tato bakalářská práce se zabývá redesignem aplikace Kappka pro dárce krve. Literární rešerše se zabývá metodami, které jsou k redesignu použity, dále pak srovnáním podobných aplikací, které jsou k dispozici. V praktické části jsou zpracovány byznys cíle aplikace Kappka a dále pak návrh nového rozhraní. Návrhu nového rozhraní je docíleno díky uživatelskému testování nynější aplikace, po kterém následuje návrh papírových prototypů obrazovek. Na základě otestování těchto prototypů je implementován interaktivní prototyp v nástroji Figma. Dále je otestován i interaktivní prototyp a dochází k implementaci prototypu aplikace ve frameworku Flutter. Aplikace, oproti nynější verzi, uživatele upozorní, kdy šel darovat a zda může jít opět darovat, dále pak mu usnadní přístup k informacím o transfuzních odděleních. V závěru se pak nachází diskuze ohledně funkcí, které jsou implementačně náročné a v současné době nerealizovatelné, ale můžou posloužit k rozvoji uživatelského rozhraní do budoucna, a diskuze vhodné implementační platformy společně s Ondřejem Marzem, autorem souběžné práce věnující se profilu aplikace Kappka.

Rozšíření uživatelského rozhraní aplikace Kappka - uživatelský profil

Autor
Ondřej März
Rok
2022
Typ
Bakalářská práce
Vedoucí
Bc. Ondřej Brém, MSc.
Oponenti
Ing. Michal Valenta, Ph.D.
Anotace
Práce se zabývá rozvojem uživatelského profilu aplikace Kappka. Průzkum stavu aplikace umožňuje nasměrovat rozvoj správným směrem. Analýza UI/UX a uživatelské testování pomáhá odhalit chyby a problémové prvky. Na základě těchto kroků je navrženo rozšíření a postupně vytvořen i interaktivní prototyp. V rámci práce se uvažuje nad zapojením gamifikačních prvků a nad vhodným výběrem platformy k zahájení implementace. V závěru práce je představena implementace demo verze nové aplikace Kappka a diskutuje se o dalším možném rozvoji.

Rozvoj e-shopu na základě kvantitativní a kvalitativní analýzy chování uživatelů

Autor
Pavel Jelínek
Rok
2024
Typ
Bakalářská práce
Vedoucí
Bc. Ondřej Brém, MSc.
Oponenti
Ing. David Pešek
Anotace
Český výrobce nábytku a~matrací s~80 zaměstnanci již několik let provozuje vlastní na míru vyvinutý e-shop. Tento e-shop je však vedle kamenných prodejen stále pouze vedlejším prodejním kanálem. Firma by zejména chtěla na e-shopu prodávat více matrací. Hypotézou firmy je, že se uživatelé na e-shopu v~nabídce matrací špatně orientují, nebo se zasekávají v~nákupním procesu. Cílem práce je tuto hypotézu ověřit, analyzovat slabá místa, navrhnout změny a~následně je otestovat. K~dosažení cíle byla použita jak kvantitativní, tak i~kvalitativní analýza, zejména pak uživatelské testování. Výsledky analýzy odhalily problémy, které negativně ovlivňují uživatelskou zkušenost a~prodeje e-shopu. Na základě těchto zjištění bylo vytvořeno zadání pro vývoj nové verze. Po implementaci byla tato nová verze znovu analyzována. Analýza ukázala zlepšení konverzního poměru i~zlepšení použitelnosti e-shopu. Závěrem tato práce poskytuje konkrétní doporučení pro další rozvoj e-shopu a~ukazuje, že systematický přístup k~analýze a~optimalizaci může přispět k~úspěchu v~online prodeji.

Diplomové práce

Systém na půjčování vybavení

Autor
Denisa Nováčková
Rok
2022
Typ
Diplomová práce
Vedoucí
Bc. Ondřej Brém, MSc.
Oponenti
Ing. Jiří Melnikov
Anotace
Tato diplomová práce se zabývá návrhem a vývojem fakultního systému k půjčování vybavení FIT ČVUT. Práce obsahuje přehled přístupů vývoje aplikací, s důrazem na ty, které nevyžadují tolik programování, a dostupných nástrojů pro tyto přístupy, které jsou analyzovány a vzájemně porovnávány podle získaných požadavků. Na základě zjištěných informací je vytvořen návrh aplikace, který je následně zvalidován a připraven k realizaci. K vývoji systému je použita low-code vývojová platforma Mendix z důvodu minimalizace nutnosti udržování vlastního zdrojového kódu, nabízeného množství funkcionalit a velkého množství uživatelů platformy.

Webová aplikace pro podporu uživatelského testování

Autor
Jiří Gutwirth
Rok
2023
Typ
Diplomová práce
Vedoucí
Bc. Ondřej Brém, MSc.
Oponenti
Ing. Michal Honc
Anotace
Tato práce se zabývá analýzou procesu testování uživatelského rozhraní ve specializovaných laboratořích, identifikací zdrojů neefektivity tohoto procesu a u zjištěných aspektů testování jejich minimalizací. Cílem je implementovat webovou aplikaci, která řeší vybrané problémy testování v laboratoři a celkově proces zjednodušuje. Práce začíná teoretickou částí uvádějící čtenáře do problematiky testování uživatelského rozhraní v laboratořích. Na základě rozhovorů s provozovateli laboratoří práce definuje základní problémy, kterým laboratoře při testování čelí. Literární rešerše je zakončena přehledem webových technologií se zaměřením na komunikaci na webu, zejména pak populární komunikační protokoly a technologie pro přenos dat v reálném čase. Následuje návrh architektury a uživatelského rozhraní systému řešícího problematické aspekty testování zjištěné kvalitativním výzkumem, po němž je popsána implementace MVP webové aplikace tvořící frontendovou část systému. Takováto aplikace je ve finální fázi patřičně otestovaná a nasazená. Hlavním přínosem je funkcionalita webové aplikace zjednodušující proces testu a minimalizující zjištěné problémové aspekty testování.

Rezervační systém pro místnosti na FIT ČVUT

Autor
Jakub Tichý
Rok
2024
Typ
Diplomová práce
Vedoucí
Bc. Ondřej Brém, MSc.
Oponenti
Ing. Jiří Melnikov
Anotace
Tato diplomová práce se zaměřuje na vytvoření rezervačního systému pro Katedru softwarového inženýrství na Fakultě informačních technologií ČVUT. Obsahuje přehled a analýzu vývoje aplikací s důrazem na maximální uživatelskou přívětivost a splnění všech funkčních i nefunkčních požadavků. Na základě těchto poznatků byly zváženy různé možnosti realizace, včetně úpravy stávajících řešení, alternativních přístupů, jako jsou no-code a low-code platformy, a vývoje zcela nové aplikace. Po důkladném zvážení bylo rozhodnuto vytvořit novou aplikaci s využitím high-code metody. Při jejím vývoji byl kladen důraz na splnění všech požadavků IT oddělení a uživatelů. Tento přístup byl zvolen s ohledem na specifika fakultního prostředí. Práce byla vypracována ve spolupráci s IT oddělením s cílem dosáhnout maximální udržitelnosti a dlouhodobého provozu výsledné aplikace.

Haptické mapy - umožnění samostatného používání objednávkového systému zrakově postiženým

Autor
Algis Skriabin
Rok
2024
Typ
Diplomová práce
Vedoucí
Bc. Ondřej Brém, MSc.
Oponenti
Ing. Josef Pavlíček, Ph.D.
Anotace
Tato práce řeší výzvu umožnit zrakově postiženým uživatelům samostatné využívání služeb poskytovaných webovou stránkou \href{https://hapticke.mapy.cz}{hapticke.mapy.cz}, která nabízí haptické mapy určené pro vnímání hmatem. Tyto mapy jsou odvozeny ze standardních mapových zdrojů a převedeny do zjednodušené černobílé grafiky optimalizované pro hmatové vnímání. V současné době mají zrakově postižení uživatelé potíže při výběru potřebných mapových listů a spoléhají se na pomoc vidících kvůli nepřístupnému výběrovému procesu. Pro řešení tohoto problému byla navržena webová chatovací aplikace s AI asistentem od OpenAI, která má pomoci s výběrem a objednáváním map. Byla vyvinuta MVP verze aplikace; nicméně následné testování s nevidomým uživatelem odhalilo, že uživatelské rozhraní této nové aplikace ještě není připraveno pro použití zrakově postiženými, především proto, že nepodporuje standardní asistenční čtečky obrazovky. Zpětná vazba z testovacích sezení vedla k plánům na spolupráci s organizací Theseus, která se zaměřuje na zpřístupnění webu. V současnosti čekáme na zpětnou vazbu od Theseus, aby bylo možné tuto spolupráci zahájit s cílem plně přizpůsobit uživatelské rozhraní a připravit backend pro integraci se službou Haptické Mapy. Výsledkem tohoto projektu je funkční MVP verze aplikace, kde je AI asistent nastaven a funkční, splňuje funkční požadavky. Avšak komponenta uživatelského rozhraní aplikace ještě není připravena pro zrakově postižené uživatele. Budoucí práce se zaměří na zlepšení přístupnosti UI, aby aplikace mohla skutečně posílit zrakově postižené uživatele a zlepšit jejich celkový uživatelský zážitek s haptickými mapami.