RNDr. Petr Olšák

Publikace

Comparison of OpTeX with other formats: LaTeX and ConTeXt

Autoři
Rok
2021
Publikováno
TUGboat, The Communication of the TeX Users Group. 2021, 2021(42:1), ISSN 0896-3207.
Typ
Článek
Anotace
OpTEX [1] was introduced in an article [2] in the previous issue of TUGboat. It is a macro package that creates a format for LuaTEX. Its features are comparable with other formats like LaTEX or ConTEXt. One may ask why to use a new format, particularly when it requires a different markup syntax. I try to answer this question here. I present a comparison among the LaTEX, ConTEXt, and OpTEX formats, from various points of view.

OpTeX -- pokračování maker OPmac pro LuaTeX

Autoři
Rok
2021
Publikováno
Zpravodaj CSTUG. 2021, 2021(1-1), ISSN 1211-6661.
Typ
Článek
Anotace
Někteří čtenáři možná znají TeXovou sadu maker OPmac pro plainTeX. Ta umožňuje při zachování jednoduchosti a přímočarosti užití maker plainTeXu využít v podstatě všechny pokročilé vlastnosti při sazbě současných dokumentů. Pokračovatelem této koncepce je sada maker OpTeX [1], která společně s LuaTeXem tvoří ucelený nástroj na přípravu dokumentů. Zůstává zachována přímočarost a věci se navíc zjednodušují, protože nemusíme myslet na rozličné vlastnosti jednotlivých TeXových enginů ani na všemožná starodávná kódování národních abeced. Vše totiž běží výhradně v LuaTeXu a v Unicode.

OpTeX -- A new generation of Plain TeX

Autoři
Rok
2020
Publikováno
TUGboat, The Communication of the TeX Users Group. 2020, 2020(41:3), ISSN 0896-3207.
Typ
Článek
Anotace
OpTEX [1] is a new format prepared for LuaTEX. It keeps Plain TEX’s simplicity, adds the power of the OPmac macros [2] and leaves behind the old obscurities with non-Unicode fonts and with various TEX engines. It provides a powerful font selection system, colors, graphics, references, hyperlinks, syn-tax highlighting, preparing indexes and bibliography listings. All these features are implemented at TEXmacro level and they are ready to use without any external program. OpTEX is a new Plain TEX suitable for the present.