Akademici z FIT ČVUT přednášeli na prestižní konferenci TECIF

S rychlým technologickým pokrokem se inovace v oblasti návrhu integrovaných obvodů (čipů) vyvíjí nebývalým tempem, a proto je důležité být neustále v obraze. Dva akademici z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) - prof. Ing. Hana Kubátová, CSc. a Ing. Michal Štepanovský, Ph.D., měli tu čest být pozváni jako VIP účastníci  na prestižní konferenci TECIF (Taiwan-Europe Chip Innovation Forum). Konference se zaměřila na vývoj, strategie, požadavky a zejména na technologie návrhu integrovaných obvodů na Tchaj-wanu i v Evropě.  Zaměřila se  na propojení mezi akademickou obcí a průmyslem. Letošní (první) ročník se konal od 29. do 31. října 2024 v hotelu NH Prague City v Praze.

Během tří dnů se účastníci mohli těšit na bohatý program zahrnující přednášky, diskuse a workshopy zaměřené na klíčová témata jako jsou silikonová fotonika, digitální obvody a systémy, strojové učení a umělá inteligence. Paní Kubátová z FIT ČVUT, společně s panem Štepanovským měli vyzvanou přednášku na téma „Open source in digital design”

Přednáška byla zaměřená na návrh a způsob výuky číslicových systémů pomocí otevřených zdrojů (open source). To znamená, že se nejen využívají volně dostupné nástroje a architektury, ale jsou plně zveřejňovány i výsledné realizace. Hlavním příkladem je RISC-V, což je otevřená počítačová architektura, kterou mohou vývojáři volně používat a upravovat podle potřeb navrhované aplikace. Tento přístup umožňuje rychlejší a efektivnější vývoj vestavných systémů, které jsou často používány v různých zařízeních, od chytrých telefonů až po průmyslové stroje.

„Otevřené zdroje mohou pomoci snížit spotřebu energie, zvýšit bezpečnost a zkrátit dobu potřebnou k uvedení nových produktů na trh. Celkově se jedná o přístup, který podporuje inovace a spolupráci v nejen oblasti číslicového návrhu," zdůraznila profesorka Kubátová.

Akce poskytla platformu pro hlubší výměnu znalostí a zkušeností mezi odborníky z různých oblastí výzkumu i světa, čímž přispěla k posílení mezinárodní spolupráce a inovací.

Za obsah stránky zodpovídá: Bc. Veronika Dvořáková