
Studenti Fakulty informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT) dosáhli skvělého výsledku na historicky prvním Mobility Hackathonu organizovaného v Plzni ve spolupráci se Západočeskou univerzitou (ZČU) a ČVUT. Hackathon přilákal 75 studentů, kteří během dvou dnů soutěžili o 50 000 Kč a příležitost přispět k zlepšení městské mobility.
Tým z FIT ČVUT s názvem Císařův dronař ve složení Bc. Martin Benedikt, Bc. Filip Kašpar, Robin Klubarski, Jáchym Křeček a Le Vu Neumann se umístil na třetím místě s projektem zaměřeným na transport vzorků z krevních laboratoří v Plzni.
„Zaměřili jsme se na vývoj systému dronů, který by umožnil překonat současný systém přepravy pomocí automobilové dopravy. Cílem bylo zefektivnit čas dopravy krevních vzorků. Toho jsme dosáhli vyhledáváním cest ve vzdušném prostoru za omezujících podmínek, jako je například omezení provozu přes hustě obydlené části města, letiště, heliporty,” objasňuje Le Vu Neumann. „Vidíme potenciál dalšího rozvoje našeho projektu ve spolupráci s městem Plzeň. Obvzlášť nás potěšila pochvala za pěkně zpracovanou implementaci webové aplikace, která znázorňovala dráhu dronu na mapě. Příště si rozhodně jedeme pro zlato!” doplňuje.
Hackathon, organizovaný SIT Port ve spolupráci se ZČU, ČVUT a partnery jako je Škoda Auto a OICT, se konal ve dnech 14. – 15. února 2025 v Plzni. Účastníci hackathonu pracovali na tématech, která reflektují aktuální výzvy městské mobility, včetně taktického urbanismu, analýzy dopravy ve městě, digitalizace městských procesů a využití dronů v logistice. Soutěžící se zaměřili na inovační řešení pro zlepšení veřejného prostoru, predikci dopravních toků, zajištění bezpečnosti individuální dopravy a další klíčové oblasti městské infrastruktury.

