Letní škola na FIT ČVUT – S umělou inteligencí v online prostoru

Zajímá vás umělá inteligence v online prostoru? Jak funguje, její využití, příležitosti i hrozby? Chcete si vyzkoušet, jak efektivně používat AI nástroje ke své práci nebo tvorbě online brandu a jak se dá třeba hacknout chatbot? Zaplaví generativní AI internet dezinformacemi? Jak se můžeme bránit? Máme poslední volná místa na letní školu na FIT ČVUT – S umělou inteligencí v online prostoru.

Letní škola na FIT ČVUT – S umělou inteligencí v online prostoru je určena pro studenty středních škol, které zajímají moderní technologie a chtějí se více dozvědět a efektivně používat nástroje umělé inteligence. Zájemci nemusí mít žádné vstupní znalosti v oblasti IT.

Co se konkrétně dozvíte a vyzkoušíte

• Proč nám nabízí sociální sítě každému jiný obsah a co to může znamenat pro vás i celou společnost.
  • Jaké jsou scénáře proměny politického marketingu a propagandy vlivem generativní AI.
  • Co to jsou a jak se vytváří pozitivní a negativní deepfakes (a cheapfakes).
  • Naučíte se různé přístupy, jak hacknout AI systémy a díky tomu porozumíte, na co si dát pozor.
  • Vytvoříte si AI asistenta, který automaticky detekuje dezinformace.
  • Vyzkoušíte si různé aplikace, které vám pomohou při práci nebo tvorbě vašeho online brandu.

Praktické informace

• Pro koho: Středoškoláci 15–20 let
  • Kdy: 22.–26. 7. 2024 (pondělí až pátek, 8:30–17:00)
  • Kde: Fakulta informačních technologií, ČVUT v Praze, Thákurova 9, 160 00 Praha 6
  • Cena: 4750 Kč, zahrnuje program, svačiny a pojištění. Nezahrnuje oběd ani ubytování (Pokud bydlíte na Praze 6, lze na školu získat příspěvek v rámci projektu Aktivní město)
  • Termín podání přihlášky: Do 30. 4. 2024
  • Kapacita kurzu: 24–28 účastníků, rozděleno na 2 týmy
    Závazné přihlášky a pokyny k platbě vám zašleme nejpozději do 30. 4. 2024
  • Nabídka stravování: Každý den kurzu bude účastníkům umožněno společně obědvat v blízkosti fakulty v Technické menze (jídelníček). Cena za hlavní jídlo je cca 120–150 Kč. Jídlo se předem nenahlašuje.
  • Ubytování:V době kurzu je možné domluvit si ubytování v blízkosti fakulty na Sinkuleho koleji
    • Dvoulůžkový pokoj se společným sociálním zařízením na chodbě za cenu 750 Kč a při obsazení jednou osobou za 550 Kč
    • Kontakt: Blanka Čermáková, (blanka.cermakova@cvut.cz, +420 234 678 343)

Každý den bude rozdělen na dopolední a odpolední část.

Dopoledne budete společně poznávat a zkoušet různé nástroje využívající umělou inteligenci. Vyzkoušíte si generovat texty, obrázky, zvuky, videa a budete zkoumat, jak nás výtvory umělé inteligence mohou ošálit. Budete zkoumat, jaký vliv na nás umělá inteligence může mít, jak se tomuto vlivu bránit nebo ho vytěžit ve svůj prospěch. Lektoři budou každý den otevírat jedno konkrétní téma, představí novou vychytávku, technologii, způsob přemýšlení.

Odpoledne budete pracovat na týmových projektech, které propojí AI se světem (dez)informací. Cílem bude vyvinout miniaplikaci, chatbota nebo jiný nástroj využívající umělou inteligenci, který přispěje ke kultivaci informačního prostředí na internetu. Může to být třeba chatbot, který pomůže s rozpoznáváním dezinformací, prostředí a návod, jak si zkusit vytvořit deepfake, online kurz představující nějaký konkrétní způsob práce s umělou inteligencí… Fantazii se meze nekladou.

Na projektech budete pracovat metodou Design Sprintu – každý den absolvujete jednu z jeho pěti projektových fází: porozumění cíli, návrhy řešení, rozhodnutí, prototyp, testování. Na konci by měl vzniknout funkční prototyp řešení námi stanoveného problému. Projekty si budeme v týmech navzájem sdílet a dávat si na ně zpětnou vazbu, poslední den si pak odprezentujeme, kam jsme dospěli.

• 8:30–09:00 Příchod
  • 9:00–09:15 Ranní diskuze
  • 9:15–10:00 Přednášky/workshopy/projekty
  • 10:00–10:15 Svačina
  • 10:15–12:00 Přednášky/workshopy/projekty
  • 12:00–13:00 Oběd
  • 13:00–16:00 Přednášky/workshopy/projekty
  • 16:00–16:30 Reflexe, prezentace
  • 16:30–17:00 Svačina, odchod

Přihlásit se na Letní školu na FIT ČVUT

Pořadatelem letní školy je nezisková iniciativa AI dětem, z.s., ve spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze.