Magazín Computerworld každoročně zveřejňuje seznam významných osobností české IT scény. V závěru každého roku vydává rozsáhlý speciál s názvem TOP IT osobnosti, ve kterém představuje třicet jednotlivců, kteří si zaslouží větší pozornost. Letos se do výběru dostal i Mgr. Petr Šimánek, vedoucí Laboratoře datových věd (DataLab) na Fakultě informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT).
Medailonek Mgr. Petra Šimánka, experta na AI a dynamické systémy, vedoucího Laboratoře datových věd (DataLab)
Petr Šimánek je odborník na umělou inteligenci, dynamické systémy a výpočetní dynamiku tekutin. Vede laboratoř datových věd (DataLab) na FIT ČVUT, kde se zabývá spektrem výzkumu včetně predikce počasí, analýzy fyzikálních jevů a vývoje AI nástrojů pro různé aplikace, jako je analýza pohybu spermií pro nanorobotiku či AI v medicíně. Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK a dokončuje doktorát na FIT ČVUT. V roce 2023 se zúčastnil soutěže Vševěd, kde prezentoval svůj výzkum veřejnosti.
„Podílel jsem se na vývoji nástrojů AI v projektu PoliRuralPlus, které kombinují velké jazykové modely s dalšími nástroji pro získávání detailních informací z map. Také na vylepšení klimatických modelů pomocí pokročilých metod AI v rámci projektu FOCAL pro efektivnější plánování v lesnictví a městském plánování. A v posledních pěti letech se podílím na zavádění AI nástrojů ve společnosti Škoda Auto pro urychlení výpočtů, snížení počtu nákladných experimetů a zlepšení aerodynamiky vozů”, vyjmenovává Petr Šimánek.
Podílí se na evropském projektu PoliRuralPlus s rozpočtem, šest milionů eur, zaměřeném na udržitelný regionální rozvoj pomocí AI, a spolupracuje s Meteopressem na zlepšení predikce srážek. S kolegy zvítězil v soutěži o nejpřesnější předpověď počasí na konferenci Neural Information Processing Systems. Svým propojením teorie s praktickými aplikacemi nadále inspiruje studenty i mladé vědce.
Ve výzkumu se se studenty dále zaměřuje na vylepšení predikce počasí a analýzy videí a pohybu vozidel pomocí neuronových sítí, zpracování satelitních snímků moderními AI metodami, odstranění mraků a predikci jejich vývoje včetně analýzy map, metalearning, tedy „učení AI modelů, jak se učit”, se zaměřením na vývoj nových optimalizačních metod a na neuronové celulární automaty a jejich propojení s fyzikálními simulacemi.
V DataLabu na FIT ČVUT pak Petr Šimánek s kolegy pracuje na aplikovaném výzkumu v oblastech zlepšení předpovědí počasí, zejména přesnější predikce srážek a teplot, spolupracuje s EAG Group na digitální transformaci automobilového trhu včetně detekce bouraných vozů, odhadu ideální ceny ojetin a rozpoznávání výbavy vozů pomocí AI metod Natural Language Processing v třinácti evropských jazycích a zpracování obrazu, vývoje AI nástrojů pro zemědělce v projektu ALIANCE včetně hyperlokální předpovědi počasí a analýzy biomasy polí ze satelitních snímků i při oblačném počasí. Připravují hyperlokální AI předpověď počasí pro vinaře na Moravě a Slovensku z 200 meteorologických stanic.