
Studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) vytvořili nástroj na predikci recidivy rakoviny prsu, který má sloužit doktorům při léčení pacientek při prvním výskytu rakoviny prsu. Za tento výkon získali 3. místo a cenu Novartis na historicky prvním českém hackathonu zaměřeném na rakovinu - Rakathonu 2025. Hackathon přilákal více než 150 mladých programátorů, lékařů a dalších expertů, kteří během 48 hodin řešili výzvy z onkologické praxe.
Tým z FIT ČVUT s názvem IOC ve složení Bc. Vojtěch Müller, Bc. Štěpán Tupý, Bc. Lukáš Petrželka a Bc. Matěj Frnka se umístil na třetím místě s výzvou Rekurze. Na základě dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vytvořili predikční systém, který odhaduje pravděpodobnost relapsu rakoviny prsu u pacientek v remisi.
„Náš tým během necelých tří dnů vytvořil nástroj na predikci recidivy rakoviny prsu, který má sloužit doktorům při léčení pacientek při prvním výskytu rakoviny prsu. Díky tomu mohou už od začátku léčby minimalizovat šanci na recidivu s pomocí dat,” objasňuje Matěj.
„Na vývoji nástroje plánujeme pokračovat a to hlavně díky tomu, že jsme vyhráli ještě speciální cenu od firmy Novartis, která obsahuje 20 hodinu mentoringu a možnost prezentovat aplikaci před odbornou radou. Rádi bychom tedy ve spolupráci s firmou dále pokračovali na vývoji,” doplňuje.
Rakathon je pořádaný 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy společně s Fakultní nemocnicí Motol. Během dvou dnů týmy řešily 8 výzev které navrhli samotní lékaři a specialisté z FN Motol spolu s partnery soutěže. Výzvy se týkaly například využití umělé inteligence v diagnostice, zjednodušení sdílení informací mezi pacienty a lékaři, zlepšení zpracování dat z radioterapie a chemoterapie nebo optimalizaci poskytování onkologické péče v Česku. Studenti si kromě nabídky spolupráce s onkology odnesli i peněžní výhry v hodnotě 150 000 korun.
Poprvé v historii českých zdravotnických hackathonů byly využity syntetické zdravotnické záznamy z ÚZIS, které umožnily testování řešení bez využití citlivých osobních dat skutečných pacientů.
„Inovační maraton zaměřený na rakovinu se v Česku konal vůbec poprvé. O to víc jsem potěšen rekordním zájmem studentů informačních technologií a také lékařů-onkologů, kteří šli do neznáma. Zdá se, že si tyto dvě skupinky padly do oka. Očekávám, že česká onkologie v digitálních inovacích půjde strmě nahoru a lékaři se budou moci namísto papírování více věnovat pacientům,” uvedl Tomáš Studeník, organizátor Rakathonu 2025.
