
Na ČVUT v Praze proběhly závěrečné prezentace v rámci soutěže EuroTeQ Collider 2025. Výzvy byly formulovány průmyslovými partnery ČVUT a aliancí EuroTeQ a zaměřovaly se na široké téma „Enhanced Connections for Sustainable Futures“. To bylo dále rozčleněno do tří klíčových kategorií: People, Nature a Economy. Studenti Fakulty informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT) byli součástí tří ze čtyř vítězných týmů.
Letošní ročník přinesl významnou změnu – odborná porota nominovala čtyři vítězné týmy, přičemž tři z nich postupují do mezinárodního finále EuroTeQaThon, které se uskuteční v Eindhovenu ve dnech 14.–16. června 2025. Čtvrtý vítězný tým, jehož řešení bylo porotou označeno za nejperspektivnější z hlediska komerčního rozvoje, získává cenu v podobě účasti na Bootcampu v Barceloně.
Za inovativní přístup k recyklaci stavebního odpadu získal 1. místo tým ReTile. V týmu byli studenti FIT ČVUT Shehjar Bhat a Conlan Benkang Mah, Jan Plašil (Masarykův ústav vyšších studií), Nozim Nasimov (Fakulta biomedicínského inženýrství) a Marek Šimík (SPŠST Panská). Vyvinuli kompozitní materiál z pryskyřice a stavebního odpadu, především ze sádrokartonu a omítky. Tento materiál se vyznačuje vysokou pevností v tlaku a po další úpravě může být využit například jako obkladový materiál. Ve spolupráci s firmou Capexus navrhli podnikatelský model samostatné firmy, která by přijímala stavební odpad i od dalších společností.
„Sešlo se nás pět různých lidí, kteří se nikdy předtím neviděli a pocházeli jsme z úplně odlišných studijních oborů. Přesto – nebo možná právě proto – věřím, že jsme vytvořili výjimečné řešení: během 10 dnů jsme navrhli kompozitní materiál z odpadních surovin a zároveň i obchodní model pro jeho prodej,” říká Conlan Benkang Mah, člen vítězného týmu ReTile.
Na druhém místě se umístil tým s názvem PREdictors ve složení pěti studentů FIT ČVUT – Oleksii Pysarenko, Jan Štěpán, Ivan Samarskyi, Jeremy Meissner, Fedor Kanin a Aarush Gupta (FEL ČVUT). Tento tým se věnoval výzvě od firmy PRE: Model umělé inteligence pro predikci zatížení distribuční sítě.
Třetí tým složený ze tří studentů FIT ČVUT Teerawata Chuaphanngama, Shena Po Yena a Narea Avetisyana, dále z Radka Václavíka (MUVS) a Wai Wonga (FEL ČVUT) se umístil na místě čtvrtém a získal tak cenu ve formě účasti na Bootcampu organizovaném IESE Barcelona ve dnech 28.–31. července 2025. Tým se zaměřoval na výzvu od firmy Pixida: Přemostění hranic – Udržitelné sdílení znalostí pro globální dopad.
Do soutěže se přihlásilo celkem 47 studentů ČVUT a 2 studenti Střední průmyslové školy sdělovací techniky Panská a 6 firem přispělo výzvami do Collider 2025: Plzeňský Prazdroj, PRE, Capexus, Pixida, SuSe a Tuluke Foundation.

