
Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) je jedním z klíčových partnerů evropského projektu FOCAL (Efficient Exploration of Climate Data Locally) programu Horizon Europe, jehož cílem je zefektivnit využití klimatických dat pro urbanisty, lesní hospodáře, tvůrce politik a regionální úřady. Kombinací umělé inteligence (AI), vysokovýkonného výpočetního prostředí (HPC) a dat z družicového pozorování Země projekt vyvíjí nástroje pro přesnější klimatické projekce a jednodušší rozhodování na místní, národní i evropské úrovni.
Hlavním výstupem projektu bude platforma, která propojí inteligentní správu workflow s HPC infrastrukturou a umožní efektivní trénink a validaci AI modelů. Platforma rovněž podpoří návrh pracovních postupů vedoucích k hlubšímu porozumění dopadům klimatických změn na lokální úrovni.
Projekt se soustředí na dva pilotní scénáře – urbanismus a lesní hospodářství. Lesnický pilot bude realizován v České republice ve spolupráci se sdružením Plan4All. Projekt rovněž přinese nové poznatky o fungování zemského systému prostřednictvím integrace pokročilých metod dálkového průzkumu Země a inovativních výpočetních přístupů.
Na projektu se podílí i dvojice odborníků z FIT ČVUT doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D. a Ing. Ondřej Podsztavek. V listopadu letošního roku, až budou připravena data od partnerů, by se měl tým rozšířit o další vědecké pracovníky.
„Jsem rád, že se fakulta účastní prestižního evropského projektu navíc v konsorciu s renomovanými vědeckými partnery (např. německé instituty Max Planck, Fraunhofer, Hereon). Díky expertíze našeho Datalabu v oblasti moderních neuronových sítí v projektu hrajeme zásadní roli. Máme teď několik let na to, abychom ukázali, jak moderní umělá inteligence dokáže proměnit klimatologii,” říká Pavel Kordík.
Ve dnech 20. až 22. května 2025 se v Praze uskutečnilo projektové setkání tohoto projektu. První dva dny hostila setkání partnerská organizace CESNET, závěrečná část jednání proběhla na půdě FIT ČVUT. Setkání v Praze umožnilo partnerům z celé Evropy koordinovat další postup projektu, sdílet pokroky a diskutovat technologické i vědecké výzvy spojené s aplikací umělé inteligence a superpočítačů v oblasti klimatického modelování.
Projekt FOCAL, zahájený v říjnu 2024, je tříletý projekt financovaný Evropskou unií a Výkonnou agenturou pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA).

