Průvodce studiem

Tvorba rozvrhu

Tvorba rozvrhu se může zdát jako úkol hodný experta na data mining. My vám ale poradíme, jak se ním rychle vypořádat.

V prvním semestru se studenti sotva rozkoukávají, proto pro ně máme rozvrh připraven. V dalších semestrech si již mohou studenti volit předměty a sestavovat rozvrh sami. Ve studijním plánu se s přibývajícími semestry postupně zvětšuje prostor pro volitelné předměty.

Rozvrh hodin v 1. semestru

Rozvrh hodin pro 1. ročník je předem sestaven a vyplněn každému studentovi ve Studijním informačním systému (KOS). Přihlas se do něj, zvol zimní semestr a můžeš si jej zobrazit. Pokud rozvrh ještě nevidíš, pravděpodobně na něm teprv náš rozvrhář pracuje.

V prvním semestru se vzhledem ke značné studijné zátěži nedoporučuje zapisovat si další předměty. Proto ani tuto možnost v systému KOS mít nebudeš. V dalších semestrech si již budeš volit předměty a sestavovat rozvrh.

Pokud tě zajímají konkrétní časy a podrobnější informace, kompletní rozvrhy nalezneš v aplikaci Fittable.

Tvorba rozvrhu v dalších semestrech

Připravte si kromě systému KOS také FittableCourse Pages.

  1. Ve Fittable si klikněte na příslušný semestr a nechte si vypsat názvy všech předmětů. Otevřete si rozvrhy všech vašich zapsaných předmětů. Poté si musíte zjistit kapacitu jednotlivých předmětů a podle toho, kolik je na timetablu ukázáno zapsaných studentů zjistíte, jestli tam je ještě volno.
  2. Kombinováním rozvrhů všech předmětů si vytvořte svůj rozvrh. V timetablu si zjistíte číslo skupiny k dané hodině a podle něj se přihlašte do příslušné skupiny v KOSu. Pamatujte, že to, že vaše přednášky jsou v KOSu zapsány neznamená, že nemůžete chodit na jiné. Takže pokud vám rozvrh ukáže kolize různých přednášek, nevadí to. Horší je to u cvičení.
  3. Volitelné předměty, které jsou vypsány na aktuální semestr a jsou vám dostupné, najdete v KOSu po rozkliknutí záložky Předměty -> zápis předmětu -> dle studijního plánu. Pokud máte možnost předmět vybrat, lze jej v semestru zapsat. Jako volitelné si lze zapsat také předměty z jiných specializací. V KOSu lze dohledat a zapsat také některé předměty z jiných fakult. O ty, které tam nenajdete, je třeba žádat přes STO. Některé předměty však nemusí být uznány do vašeho studia (tedy nedostanete za ně kredity). 
  4. KOS vám vždycky nabídne předměty podle doporučeného studijního plánu. Pokud ale víte, že vám to nebude vyhovovat, není problém si některý ze zapsaných předmětů zrušit (v KOSu stačí kliknout na zrušit) s tím, že si ho necháte zapsat v jiném semestru. Pamatujte ale, že pokud je předmět povinný, jednou si ho pro absolvování studia zapsat musíte.
  5. Na stránkách ÚTVS si nezapomeňte případně zapsat i tělocvik (dva splněné TV jsou za studium bakaláře povinné).

Za obsah stránky zodpovídá: Ing. Zdeněk Muzikář, CSc.