
Ing. Martin Rameš, doktorand na Fakultě informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT), pod vedením prof. RNDr. Pavla Surynka, Ph.D., se zúčastnil prestižní konference AAAI 2025 (AAAI Conference on Artificial Intelligence) ve Filadelfii, kde prezentoval svůj inovativní článek "Accessible Hardware Implementation for Multi-Agent Collective Construction". Mimo jiné čekal na Martina nezvyklý úkol - za velkou louži bezpečně přepravit roboty z RoboAgeLab.
Roboti (konkrétně Ozoboti) jsou malí, sofistikovaní roboti, kteří hrají klíčovou roli ve výzkumu multi-agentních systémů na FIT ČVUT. Tito kompaktní roboti, kteří se vejdou do dlaně, jsou vybaveni senzory umožňujícími sledování čar, rozpoznávání barevných kódů a sledování vzdálenosti od překážek. Na základě vstupů z těchto senzorů mohou Ozoboti provádět komplexní pohyby, měnit rychlost a směr, a vykonávat specifické akce, jako je navigace v rámci simulovaného staveniště.
„Do Ameriky jsem vezl jednu sadu 18 Ozobotů. Abych je měl stále na očích, všechny jsem zabalil do malého příručního zavazadla, které jsem měl celou dobu u sebe. Naopak monitor, na kterém se roboti pohybovali, jsem musel nechat v odbaveném kufru,” říká Martin.
V rámci výzkumu Ozoboty v RoboAgeLab využívají k simulaci a analýze chování systémů multi-agentní kolektivní konstrukce - tam kde by prostá počítačová simulace nebyla dostatečná.
Martinův článek "Accessible Hardware Implementation for Multi-Agent Collective Construction" představuje inovativní přístup k hardwarové implementaci multi-agentní kolektivní konstrukce, kde roboti spolupracují na stavbě komplexních struktur z bloků. Tento nový polo-simulovaný design kombinuje skutečné roboty s virtuálními bloky, které jsou zobrazovány na obrazovce, po které roboti jezdí. Díky tomuto přístupu bylo možné použít dostupné komerční roboty a výrazně zmenšit celý systém, což umožňuje stavbu mnohem větších struktur v laboratorních podmínkách.
„Ozoboti představují neocenitelný nástroj pro naše výzkumné aktivity, podporující inovace a pokrok v oblasti robotiky a umělé inteligence. Při ukázce na konferenci AAAI 2025 roboti přítomné odborníky zaujali, což mi dalo příležitost představit můj inovativní výzkum,” doplňuje Martin.
Roboti z RoboAgeLab se ve Filadelfii předvedli v plné parádě. Martin ukázal, jak roboti mohou spolupracovat, jak používají barevné signály a navigační čáry na obrazovce k simulaci stavění složitých struktur. Tento nový systém je asi šestkrát menší než původní, pro simulace určená hardwarová verze projektu. Díky tomu budou vědci schopni snadněji a flexibilněji testovat plány stavby na velkých skupinách robotů, a to i v menších laboratořích.