
Jak předpovídat lidské rozhodování v šachách a rozlišit mezi lidským a algoritmickým stylem hry? Odpověď na tuto otázku našel student Fakulty informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT) v rámci programu podpory studentského výzkumu Výzkumné léto na FIT (VýLeT) 2024. Tento program nejen umožňuje studentům zapojit se do vědecko-výzkumné činnosti, ale vede je i k samostatné práci a publikování vědeckých výsledků, za které mohou získat mimořádné stipendium nebo finanční odměnu až do výše
35 000 Kč. Přihlásit se do ročníku VýLeTu 2025 mohou studenti do 8. 5. 2025.
V roce 2024 v rámci Výzkumného léta student Bc. Jakub Zeman, student specializace znalostního inženýrství, vymyslel nový šachový model ChessFormer pod vedením mentora Ing. Miroslava Čepka, Ph.D. z Katedry aplikované matematiky.
ChessFormer je AI model architekturou podobný moderním jazykovým modelům, ale místo přirozeného textu je trénován na více než 3 miliardách šachových pozic. Dosahuje vysoké přesnosti v predikci lidských tahů a dokáže flexibilně napodobit lidský i algoritmický styl hry. Celý proces selekce tahu je proveden přímo modelem, bez nutnosti prohledávat stavový prostor, což procesu modelování lidského chování dodává potřebnou flexibilitu.
Jako referenční projekt pro srovnání výsledků byl použit známý a zavedený projekt Maia chess. Největší úspěch modelu ChessFormer spočívá v tom, že překonal modely Maia na vyšších Elo úrovních (*Elo je číslo, které vyjadřuje výkonnost hráče), přičemž na úrovni Elo 2300 správně predikoval 54% tahů. Model nabízí širokou škálu aplikací od analýzy šachových partií po detekci podvodného chování.
„Účast ve VýLeTu pro mě byla velmi přínosná. Díky projektu jsem měl možnost získat cenný vhled do světa akademického výzkumu. Především oceňuji možnost oslovení vedoucího s vlastním tématem podle zájmu,” říká Jakub. „Model ChessFormer je momentálně naimplementován jako LiChess bot. Model jsem dále rozšířil o další funkce - například již nepredikuje pouze tahy, ale klasifikuje, zda hráč, který je na tahu, je člověk nebo algoritmus. Tento rozšířený model je součástí mé diplomové práce a s vedoucím pracujeme na další publikaci, která na ChessFormer projekt navazuje,” doplňuje.
Programem VýLeT fakulta každoročně podporuje své studenty ve vědě a výzkumu. Studenti řeší samostatný výzkumný úkol ve spolupráci s mentorem a podílejí se na přípravě odborného článku do časopisu či příspěvku na vědeckou konferenci.
Do Výzkumného léta 2025/2026 se studenti mohou přihlásit do 8. 5. 2025.