Dronetag vyvíjí systém na zviditelnění dronů v letovém provozu

Ing. Marián Hlaváč, Ing. Lukáš Brchl, fakultní dron a Bc. Karel Čech

Podílíme se na unikátním výzkumu, díky kterému se drony stanou bezpečnější a využitelnější. Čtyřčlenný tým našich absolventů vedený Ing. Lukášem Brchlem vyvinul zařízení Dronetag, které využívá mobilní a satelitní technologie, a činí tak jakýkoliv dron viditelný v mapě letového provozu.

Tým studentů FIT ČVUT v čele s Ing. Lukášem Brchlem nyní nově založil start-upovou firmu Dronetag, která se zabývá vývojem malých nezávislých IoT zařízení pro drony, která nesou stejný název jako firma. Jejich nápad vznikl v listopadu 2018 na Space Application Hackathonu, ve kterém se týmu podařilo zvítězit v kategorii Navigace. Cílem firmy je dělat drony chytřejší, propojené a bezpečné pro přístup do letového provozu. FIT ČVUT vlastní profesionální dron, na kterém se zařízení testuje. Klíčovou komponentou celého systému je webová platforma a mobilní aplikace, ve které uživatelé mohou sledovat provoz okolních dronů a spravovat další zařízení s Dronetagem propojená.

Drony, které se dnes vyrábí, nejsou schopny ostatním účastníkům letového provozu sdílet svou aktuální pozici v reálném čase. Drony se tedy nevidí mezi sebou, ale nevidí je ani letadla nebo záchranářské vrtulníky.

„Evropská unie chystá zákon, podle kterého všechny drony ve vzduchu budou muset být identifikovatelné. Vyrábíme proto zařízení, které bude možné umístit na každý dron a které zprostředkuje jejich polohu,“ říká Ing. Lukáš Brchl.

Data získají například řídící letového provozu, a budou tak mít přehled o tom, kde se jaký dron aktuálně pohybuje. Díky tomu budou schopni například upozornit záchranářský vrtulník, aby se dronu, který vykonává jinou leteckou činnost, vyhnul.

FIT ČVUT vlastní šestimotorový dron, který je v průměru velký 1,2 metru a unese až 6 kg nákladu. Dron je nejčastěji využíván se zrcadlovkou s vysokým rozlišením, a to pro tvorbu detailních 3D modelů. Dron lze osadit i termokamerou Workswell WIRIS a využívat jej tak pro průmyslové inspekce. Dlouhodobým cílem je zaměřit se na analýzu dat z různorodých senzorů v reálném čase. Na fakultě lze nyní drony využívat i pro projekty v laboratoři SAGElab a při tvorbě vysoce kvalitních 3D modelů.

Šestimotorový dron s nosností až 6 kg má v průměru 1,2 metru

V únoru 2022 Dronetag uvádí na trh svůj první produkt Dronetag Mini. Jedná se o nejlehčí, nejmenší a cenově nejdostupnější zařízení, které lze přichytit na jakýkoliv dron a rázem tak zajistit jeho viditelnost pro všechny účastníky letového provozu. Firma tak ve spolupráci s FIT vyvinula další rozšíření, díky kterému bude možné na dron zavěsit předmět, který lze dronem rychle a efektivně doručit na místo určení.

„Lze to využít například v situaci, kdy záchranáři potřebují doručovat kritické předměty v rámci záchranné operace v nepřístupném terénu,“ vysvětluje Lukáš Brchl.

V prosinci 2019 firma vyhrála hlavní cenu v nejprestižnější evropské soutěži Galileo Masters zaměřené na satelitní navigaci. V květnu 2022 firma vyhrála první místo v soutěži CzechInvest Startup Challenge 2022, kde obstála v konkurenci finálové desítky startupů.  

V roce 2022 firma získala 15 milionů od brněnského fondu Y Soft Ventures. Transakce má akcelerovat další rozvoj firmy, její součástí je ale také poskytnutí výrobních kapacit, optimalizace výrobního procesu a podpora při vstupu na nové trhy.