Zahrajte si nové počítačové hry od studentů ze soutěže GameJam

Pět počítačových her vytvořily studentské týmy v rámci 48hodinové programovací soutěže GameJam. Druhý ročník akce pořádala grafická skupina Grafit z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) ve dnech 15. až 17. dubna 2022. Účastníci měli za úkol vytvořit hru dle zadání, které bylo odhaleno až na začátku akce. Jak se jim to povedlo, můžete posoudit sami. Vzniklé hry je možné si stáhnout na webu akce.

Soutěže GameJam 2022 se zúčastnilo celkem 20 studentů vysokých škol, kteří v týmech vytvořili pět různých počítačových her dle vlastní kreativity. Hra však musela nějakým způsobem obsahovat minimálně tři ze čtyř ingrediencí, které účastníci obdrželi až na začátku akce. Ingrediencemi byly pojmy: Struktura, Malý/Velký, Mlha přede mnou, mlha za mnou a Neúspěchem k úspěchu. Vznikly tak hry od akční, přes dystopickou skákací plošinovku až po tajemnou a mlhou opředenou klikačku.

Hodnocení výsledných her probíhalo z pohledu hratelnosti, zábavnosti, grafiky, audia, originality a využitých ingrediencí. Vítězem se stala hra s názvem 16000PSI, ve které je cílem s co nejmenším počtem robotů, o které lze během hraní přijít, prozkoumat hlubiny tajemného oceánu.

„První místo bylo v letošním ročníku umístěno velmi těsně. Tak těsně, že rozdílem bylo doslova jen pár taktů hudby. Podmanivé hudby hlubin, kterou disponuje hra 16000PSI. Pomocí robotů v ní prozkoumáte hned tři různé úrovně mořského příkopu a čelíte několika druhům podmořských netvorů,“ hodnotí a popisuje vítěznou hru Radek Richtr, hlavní organizátor akce.

Vyhlášena byla v tomto ročníku také Cena účastníků, kdy si své hry ohodnotili studenti vzájemně. Tuto cenu získal tým se svojí kreativně pojmenovanou akční hrou Shructure naznačující hlavní mechaniku hry, zmenšování. Nejlépe hodnocenou hrou poroty z pohledu grafiky byla hra Shuffled Run, cyberpunková plošinovka, ve které utíkáte za svobodou skrz dystopické město budoucnosti.

Kompletní výsledky a možnost si všechny hry zdarma stáhnout a zahrát najdou zájemci na webové stránce https://itch.io/jam/gamejam-fit-2022.

Za obsah stránky zodpovídá: Bc. Veronika Dvořáková