Studenti FIT ČVUT byli součástí tří týmů, které zvítězily v třetím ročníku soutěže EuroTeQ Collider, jejímž tématem bylo: „Leave no Waste Behind“. Soutěže se zúčastnilo 50 soutěžících z ČVUT ve 12 mezifakultních týmech. Vítězné týmy uspěly s těmito navrženými projekty: Výroba ručního papíru ve Velkých Popovicích, Měření hustoty provozu na základě hluku a Využití modulů HEXECO ve stavebnictví. Soutěž probíhala ve dnech 23. 3. – 1. 4. 2023. Všechny tři týmy postupují do mezinárodní soutěže EuroTeQaThon.
Soutěžní týmy hledaly ekologická řešení problémů českého průmyslu v reálných výzvách od tuzemských firem. Ze všech přihlášených projektů vybrala odborná porota tři nejlepší řešení týmů, jehož součástí byli vždy také studenti FIT ČVUT. Porotu tvořili odborníci z ČVUT spolu se zástupci společností GasNet, Plzeňský Prazdroj, DEK, JRD a CITYA.io.
První oceněný projekt vznikl na základě zadání společností Plzeňský Prazdroj a Asahi, kdy bylo tématem k řešení zpracování papírového odpadu z pivních etiket, který vzniká při vymývání použitých lahví pro jejich následné plnění. Porotu nejvíce zaujalo řešení studentek Andrey Jeřábkové (FIT ČVUT) a Bc. Gabriely Blažkové a Bc. Sandry Halmlové (FA ČVUT). Jejich návrh se zabývá vznikem tzv. Kozlovy papírny, kdy by v prostoru pivovaru mohla vzniknout linka na výrobu recyklovaného papíru a pivních tácků. Spolu s tímto návrhem studentky představily i návštěvnické centrum, kde by si zájemci mohli sami ručně tuto výrobu vyzkoušet.
„Výroba podtácků pro nás od začátku byla jasným řešením, ale chtěly jsme náš návrh trochu posunout. Došly jsme tedy k návrhu workshopů pro veřejnost, které by mohly zvednout popularitu Popovického pivovaru a zároveň dokonale sedí k současné image Kozla jakožto ‚lidové‘ značky. Dokonce jsme uskutečnily i zkušební workshop, který potvrdil naši hypotézu, že má takové centrum velký potenciál,“ říká Andrea Jeřábková, vedoucí týmu.
Další úspěšný tým ve složení Richard Šedivý (FIT ČVUT), Šimon Kochánek (FBMI ČVUT) a Bc. Pavel Svoboda (FA ČVUT) se v rámci zadání startupu CITYA zabýval měřením intenzity dopravy v příměstských regionech. Naměřená data by pak mohla sloužit k rozvoji sdílené osobní dopravy.
„Hledali jsme jednoduché, levné řešení, které je zejména přizpůsobeno k měření průtoku vozidel mimo města. Nakonec jsme dospěli ke konceptu, který využije chytrý senzor se dvěma mikrofony ke klasifikaci typu vozidla a směru jízdy za pomoci neurální sítě. Tato data můžeme pak sbírat a sloučit do modelu, který by v reálném čase dokázal analyzovat požadavky obyvatelstva v rámci mobility, což se pak dá využít pro další rozvoj alternativní, ekologické mobility,“ popisuje technické řešení Richard Šedivý.
Od společnosti JRD vzešlo zadání na návrh zpracování otázky regenerativních technologií ve stavebnictví. Zde vyhrálo řešení HEXECO od studentů Josefa Kovaříka (FS ČVUT), Bc. Jiřího Budila z (FEL ČVUT), Cristiny Perulero Cabrera (FIT ČVUT) a Terezy Jeřábkové (FJFI ČVUT)
„V našem návrhu jsme se snažili o optimalizaci bytových jednotek a řešení současných problémů městských oblastí, zejména vysoké energetické nároky budov, znečištění vzduchu, přehřívání v letních měsících a sucho. Přišli jsme s konceptem obytných buněk ve tvaru šestiúhelníku. Technická řešení jsme se snažili držet nízkonákladová a nízkoenergetická. Celý návrh jsme doplnili o mobilní aplikaci, která motivuje obyvatele k větší hospodárnosti a informuje je o spotřebě energie,“ uvedl Josef Kovařík.
Všechny výše uvedené projekty postupují do mezinárodní soutěže EuroteQaThon, která se uskuteční ve dnech 10.–12. června 2023 v Praze. V této soutěži budou soupeřit týmy ze všech partnerských univerzit aliance EuroTeQ.