Odborná praxe středoškoláků na FIT ČVUT

4. 6. 2024Ivana Macnarová

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) pořádala ve dnech 20. 5.–31. 5.2024 desetidenní praxi pro studenty středních průmyslových škol. Cílem bylo nechat studenty nahlédnout do světa informačních technologií, ukázat jim, že IT není pouze o programování, že studium na FIT ČVUT pokrývá všechny oblasti informatiky a kombinuje teorii s praxí.

Praxi pro zájemce připravuje Katedra číslicového návrhu FIT ČVUT pod vedením prof. Ing. Hany Kubátové, CSc. V letošním roce se praxe zúčastnilo celkem 38 studentů z 5 středních průmyslových škol ze SPŠE Ječná, SPŠEaG V ÚžlabiněSPŠST Panská, které jsou fakultními školami FIT ČVUT. Nově přibyli studenti ze SPŠ a VOŠ KladnoSPŠE a VOŠ Pardubice.

Ve srovnání s předchozími ročníky se letos počet účastníků praxe téměř zdvojnásobil. Program nabídl jak teoretické přednášky, tak i praktická cvičení bakalářských i magisterských předmětů vyučovaných na FIT ČVUT, zejména předměty ze specializace Počítačové inženýrství, například Systémy a architektury počítačů, Technologické základy počítačů, 3D tisk, Strojové vidění a zpracování obrazu v Laboratoř zpracování obrazu, Programování pro Arduino či Interaktivní aplikace v Síťové multimediální laboratoři. V rámci praxe účastníci navštívili také Laboratoř inteligentních vestavných systémů, kde si vyzkoušeli práci s humanoidními roboty.

„Praxe pro středoškoláky na naší fakultě má již několikaletou tradici a máme radost, že jejich zájem rok od roku roste. Studenti mají jedinečnou příležitost si vyzkoušet, jaké je studium na FIT ČVUT a co vše se zde mohou naučit, jak mohou teoretické znalosti aplikovat v praxi. Věříme, že je absolvování praxe bude motivovat ke studiu právě na naší fakultě,“ říká doc. Kateřina Hyniová z Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT.

Na závěr praxe navštívili depo Kačerov pražského metra a depo rychlovlaků ve Vršovicích jedné z partnerských firem FIT ČVUT Siemens Mobility s.r.o.. Závěrem prof. Hana Kubátová, vedoucí Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT, předala studentům certifikáty o absolvování praxe a 3 nejlepší studenti každé ze zúčastněných škol byli odměněni věcnými cenami. Vítězem soutěže mezi školami v rámci praxe na FIT ČVUT se stala SPŠEaG V úžlabině. V soutěži jednotlivců zvítězil student Tomáš Bureš ze SPŠE Ječná.