Optimalizace sledování slonů v Zoo Praha díky studentovi FIT ČVUT

Student Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) Bc. Huu Quy Nguyen se ve své bakalářské práci zaměřil na vytvoření doporučovacího systému pro optimalizaci sledování živých streamů slonů v Zoo Praha. Tento systém může pomoci divákům vybrat si nejvhodnější kameru pro sledování slonů a zároveň usnadňuje práci ošetřovatelům tím, že automatizuje sledování polohy slonů během dne, což dosud dělali ručně. Tento projekt vznikl ve spolupráci se Zoo Praha, která již dříve oslovila FIT s možností spolupráce. Díky této práci získal Huu Quy Nguyen Cenu děkana.

V rámci projektu bylo nasbíráno více než 10 000 snímků z osmi kamer umístěných v různých částech sloního komplexu Údolí slonů. Na těchto snímcích bylo označeno přes 13 000 objektů typu slon (obrazy/siluety). Na základě těchto dat byl natrénován model detekce slonů pomocí technologie YOLOv8, která je velmi přesná a dokáže rozpoznat slony i za špatných světelných podmínek. Z nasbíraných dat byla vytvořena tzv. heatmapa, která ukazuje, kde se sloni nejčastěji vyskytují. Na základě těchto informací byl vytvořen systém, který doporučuje optimální kameru pro sledování slonů. Tento model je schopen správně doporučit kameru s největším počtem slonů v 62 % případů a kameru, která zachycuje alespoň jednoho slona, v 93 % případů, takže diváci, který živý vstup sledují, si mohou jednoduše vybrat kameru, u které mají výraznou možnost vidět alespoň jednoho slona.

„Při hledání tématu mě tento projekt oslovil na první přečtení, neboť mě problematika počítačového vidění zajímala, ale především jsem chtěl dělat práci, která bude mít přímý pozitivní dopad,“ uvádí Huu Quy Nguyen. „Ošetřovatelům Zoo Praha se velmi líbily heatmapy zobrazující výskyty slonů v průběhu dne, neboť podle všeho odpovídaly jejich zkušenostem,“ doplňuje.

Dále bylo diskutováno zautomatizování systému pro zaznamenávání poloh slonů během dne, což by výrazně ulehčilo práci ošetřovatelům, kteří to nyní dělají ručně. Výsledný doporučovací systém však zatím není ve fázi nasazení, neboť je založený na historických datech v horizontu čtyř měsíců a zbytek roku není zaznamenán.

„Bylo by možné dodatečně data dodat a zdokonalit doporučovací systém, který by pak byl velmi snadno nasazen,“ dodává Huu Quy Nguyen, který se nyní nachází na studijním výjezdu v Japonsku, ale rád by po svém návratu prodiskutoval s vedením Zoo možné nasazení.


Více o projektu

Za obsah stránky zodpovídá: Bc. Veronika Dvořáková