Diplomová práce Ing. Algise Skriabina s názvem “Tactile Maps - allowing visually impaired independent use of order system” se zabývala výzvou umožnit zrakově postiženým uživatelům samostatné využívání služeb poskytovaných webovou stránkou hapticke.mapy.cz. Tato stránka nabízí haptické mapy určené pro vnímání hmatem, které jsou odvozeny ze standardních mapových zdrojů a převedeny do zjednodušené černobílé grafiky.
Haptické mapy jsou speciálně navržené mapy pro osoby se zrakovým postižením, které umožňují uživatelům orientovat se v prostoru pomocí hmatu. Tyto mapy využívají různé typy výškových reliéfů, textur a symbolů k rozlišení prvků, jako jsou budovy, ulice, chodníky a další orientační body. Díky těmto prvkům mohou nevidomí a slabozrací uživatelé lépe navigovat ve městech nebo na neznámých místech. Haptické mapy tak přinášejí větší samostatnost a bezpečnost při pohybu ve veřejném prostoru.
V současnosti mají zrakově postižení uživatelé potíže při výběru potřebných map na internetových stránkách a spoléhají se na pomoc vidících kvůli nepřístupnému výběrovému procesu. Pro řešení tohoto problému byla studentem z FIT ČVUT navržena webová chatovací aplikace s AI asistentem od OpenAI, která má zrakově postiženým pomoci s výběrem a objednáváním map. Cílem je zjednodušit proces vyhledávání a objednávání map, které zlepšují schopnost orientace v okolí. Mezi služby chatovací aplikace patří například výběr mapy, informace o ulicích a pamětihodnostech uvedených na vybraných mapových listech, žádost o konzultaci nebo vytvoření objednávky.
V průběhu psaní diplomové práce byla vyvinuta aplikace, kde AI asistent splňuje funkční požadavky, následně bylo realizováno uživatelské testování s nevidomými uživateli, aby se ověřilo, zda aplikace je využitelná v praxi. Testování odhalilo, že uživatelské rozhraní (UI) aplikace je potřeba ještě vylepšit, aby podporovalo standardní asistenční čtečky obrazovky.
Zpětná vazba z testovacích sezení vedla k plánům na spolupráci s organizací Theseus, která se zaměřuje na zpřístupnění webu a zlepšení přístupnosti UI, aby aplikace mohla skutečně pomoci zrakově postiženým uživatelům a zlepšit jejich celkový uživatelský zážitek s haptickými mapami. To se v průběhu července 2024 podařilo.
„Jsem rád, že jsme u návrhu aplikace provedli uživatelské testování, které poukázalo na nedostatky, které se nám podařilo následně ve spolupráci s Theseus odstranit a aplikaci UI zrakově postiženým zpřístupnit. Upravená aplikace byla poté ještě jednou otestována s již pozitivním výsledkem,” objasňuje Algis Skriabin.
„Aplikace je naprosto skvělá a téměř dokonalá! Já osobně jsem nadšený a moc chválím Algise za rychlou a pečlivou opravu. Aplikace je přehledná, efektivní, jednoduchá, srozumitelná, přístupná… Neváhal bych ji, možná po doladění některých drobností, uvádět jako příklad dobré praxe a nadstandardně dobrého přístupného rozhraní na (nejen) českém internetu,” říká o aplikaci Lukáš Hosnedl, nevidomý specialista na digitální přístupnost a vývojář přístupných her.
Algis na rozvoji projektu stále pokračuje s cílem kompletní integrace chatovací aplikace do mapy.cz.