
Fakulta informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT) podepsala memorandum o spolupráci s Fakultou riadenia a informatiky Žilinské univerzity (FRI UNIZA). Memorandum podepsali za FRI UNIZA děkan prof. Ing. Emil Kršák, PhD., a za FIT ČVUT děkan doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Cílem spolupráce je podpořit aktivní a efektivní komunikaci, přípravu a realizaci výuky, základního a aplikovaného výzkumu v oblasti informatiky a informačních technologií. Mezi nejrychlejší výstupy patří zapojení odborníků z FRI do nových programů Kvantová informatika a Aplikovaná informatika. Dalším krokem bude i matchmaking znalostí a zaměření výzkumných skupin a následné vzájemné zapojení odborníků na obou stranách.
Podpis memoranda navazoval na návštěvu Žilinské univerzity, kterou absolvoval proděkan pro spolupráci s průmyslem FIT, Ing. Jakub Novák. Během setkání byly představeny výzkumné laboratoře na půdě FRI a také proběhla účast na Dni otevřených dveří, což přineslo možnost seznámení se s technologickým a akademickým zázemím fakulty.
„Memorandum o spolupráci je pro nás důležitým krokem směrem k prohloubení vztahů s FRI a posílení našich společných aktivit v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Tato spolupráce nejen že přinese nové příležitosti, ale také umožní efektivní sdílení znalostí a odborných zkušeností, což je v současném dynamickém technologickém prostředí klíčové,“ říká děkan FIT ČVUT doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
„Špičkový výskum a vývoj si dnes vyžadujú prepájanie výskumných inštitúcií naprieč celým svetom. Memorandum o spolupráci je prvým krokom v oblasti vytvárania medziinštitucionálnych výskumných tímov tvorených zamestnancami FIT ČVUT a FRI UNIZA. Tieto tímy by mohli participovať na riešení viacerých otázok a úloh, ktoré súvisia s neuveriteľne rýchlym vývojom v oblastiach, akými sú aplikácie umelej inteligencie alebo kvantové počítače,“ dopĺňa děkan FRI UNIZA prof. Ing. Emil Kršák, PhD.
Tato pracovní cesta zároveň poskytla příležitost k prezentaci projektu věnujícího se znalostnímu transferu v oblasti informačních a komunikačních technologií – CapTTict, jehož je FIT hlavním partnerem. V rámci projektu aktuálně probíhá inkubační program Danube Digital Accelerator (DDAccelerator), zaměřující se na podporu startupů a začínajících projektů v zapojených zemích, včetně České republiky a Slovenska, odkud pocházejí zmiňované fakulty. Diskutovány byly principy fungování akcelerátoru a možné formy spolupráce mezi FIT a FRI, zejména v oblasti podpory inovací, výzkumných projektů a výměny know-how.
Klíčovým benefitem setkání bylo prohloubení spolupráce mezi FIT a FRI v několika oblastech, a to nejen díky podobnému odbornému zaměření obou institucí, ale také s ohledem na aktuální výzvy v oblasti digitálních technologií a inovací. Společné aktivity se zaměří zejména na výzkum v oblasti umělé inteligence, strojového učení a kvantové informatiky. Memorandum o spolupráci tak otevírá nové možnosti jak pro akademickou sféru, tak průmyslové partnery a inovátory z obou zemí.
