Odborníci z FIT ČVUT se podíleli na vzniku publikace o využití AI v designu

22. 4. 2025Ivana Macnarová

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) se odborně zapojila do vzniku nové výukové publikace „Aplikace AI v designu“, která nabízí praktický návod pro studenty tvůrčích oborů, jak efektivně a zodpovědně využívat nástroje umělé inteligence. Cílem práce odborníků z FIT ČVUT byl profesionální dohled, aby publikace byla z odborného pohledu správně a byla i srozumitelná pro širokou veřejnost.

Na odborné recenzi publikace se podíleli Ing. Magda Friedjungová, Ph.D., garantka specializace Umělá inteligence, a Ing. Daniel Vašata, Ph.D., vedoucí Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT. Zaměřili se nejen na odbornou a vzdělávací úroveň textu, ale i na jeho srozumitelnost pro široké spektrum čtenářů – od studentů až po profesionály z různých oborů. Zhodnotili přínos publikace v kontextu výuky i praxe, zdůraznili význam lidské interpretace výstupů AI a přidali doporučení pro odpovědné zacházení s těmito technologiemi.

„Publikaci vnímám jako důležitý krok k popularizaci a zároveň odpovědnému využívání AI v kreativních oborech. Oceňuji, že vychází z reálné zkušenosti studentů i pedagogů a zdůrazňuje nutnost kritického myšlení. Umělá inteligence sama o sobě nestačí – je to nástroj, který potřebuje lidský úsudek a odpovědnost,“ uvádí Magda Friedjungová.

Publikace vznikla na Ústavu designu Fakulty architektury ČVUT (FA ČVUT) a navazuje na semestrální práci studentů ateliéru prof. Jana Fišera a M. A. Henriety Nezpěvákové, Ph.D. Impulsem pro její vznik bylo dotazníkové šetření mezi studenty FA ČVUT, které ukázalo, že téměř 70 % z nich vnímá AI jako nástroj, se kterým teprve začínají. Zároveň by uvítali jasný a strukturovaný návod, jak s generativní AI pracovat.

Studenti se věnovali zkoumání možností a hranic využití umělé inteligence v oblasti designu a výuky. V rámci ateliérového zadání testovali generativní nástroje, jako jsou ChatGPT, DALL–E a Midjourney. Na základě poznatků nasbíraných během semestru společně s prof. Fišerem a Henrietou Nezpěvákovou vytvořili uceleného výukového průvodce AI, který zároveň přibližuje, jak může implementace AI ovlivnit roli designéra, a prostřednictvím konkrétních příkladů ukazuje, jak s generativními nástroji efektivně pracovat. Nechybí ani kapitoly věnované etickým otázkám – od zaujatosti algoritmů přes problematiku autorských práv až po environmentální dopady výpočetní náročnosti AI.

„Ocenili jsme především praktickou orientaci publikace, která obsahuje mnoho  konkrétních rad a zkušeností z praxe. To je užitečné nejen pro designéry, ale i pro další profese. Přínosné je, že autoři ukazují jak možnosti, tak limity AI. Podobné materiály mohou významně přispět k edukaci napříč obory,“ doplňuje Daniel Vašata.

Autoři připravují vydání tištěné verze i elektronické anglické mutace. Do budoucna plánují vytvoření aktivního hubu, který by sloužil k průběžné aktualizaci obsahu a sdílení nových poznatků z oblasti AI a designu.

Za obsah stránky zodpovídá: Bc. Veronika Dvořáková