J. Meinlschmidt před zasedáním zaslal členům AS FIT a vedení fakulty poznámky k navrhované pozici – souhrn činnosti, základní parametry, zjednodušený návrh jak tuto pozici legislativně začlenit, informace o ombudsmanech na fakultách ČVUT a UK a odpovědi na některé časté otázky.
Dále informoval, že na Fóru studentských senátorů (konaném 1. 12.) diskutoval zřízení pozice ombudsmana univerzity, s touto pozicí se však nepočítá z důvodu velkého množství studentů/zaměstnanců. Preferovaná cesta je ubírat se směrem fakultních ombudsmanů, kteří budou mít naopak hlubší znalost prostředí fakulty. FJFI nově pracuje na zřízení této pozice. Fakultní ombudsman již existuje na FSv a FA, která jeho vznik koordinovala s CIPS.
L. Procházková poděkovala za přípravu podkladů k tomuto bodu, z diskuzí mezi studenty je názoru, že tato pozice je na fakultě potřeba. O. Suchý reagoval, že mu v současné chvíli chybí vyjádření Vedení fakulty. Děkan požádal Vedení o jejich názor k této pozici, prozatím dostal spíše zdrženlivé vyjádření z důvodu chybějících podkladů k této pozici.
T. Valla se dotázal, jaký status a pravomoce by tato funkce měla. J. Meinlschmidt senátory seznámil se stručným výtahem informací z pracovního dokumentu – práva a povinnosti (nezávislost na struktuře fakulty, nestrannost, mlčenlivost, možnost kontaktovat anonymně, volí jej AO nebo AS FIT, právo vyžádat si vyjádření od zapojených stran, povinnost vedení se jeho podněty zabývat), je to jakási první instance, za kterou může kdokoliv (tj. student i zaměstnanec) přijít. Jeho úlohou není jen problémy řešit, ale také jim aktivně předcházet. Dle zkušeností z ostatních fakult řeší nejčastěji obtíže ve vzdělávacím procesu. Mnohdy jen žadatele navede na správná místa, poradenské služby nebo jinak pomůže. V případě formálního řízení pak předá vedení fakulty konkrétní návrhy na zlepšení. Má být jakýmsi pomocníkem a fakultě ulevit v daných agendách. Oblastí, kterým se ombudsman věnuje je mnoho, mimo jiné například mediace sporů. Pokud neřeší konkrétní podnět, věnuje se prevenci – dotazníková šetření, analyzuje a navrhuje zlepšení procesů na fakultě, pořádá semináře. Není vyloučena koordinace s CIPS. Součástí jeho náplně je také anonymizovaná výroční zpráva o činnosti. Běžným předpokladem pro pozici ombudsmana je pedagogické nebo psychologické pozadí.
T. Nováček poukázal na nedávný spor mezi studentem a zaměstnancem, ke kterému byli on a J. Meinlschmidt přizváni, poukázal na problém, že oni jako zástupci AS nemají vhodné pravomoce a zkušenosti pro řešení těchto sporů. Dále i on podpořil návrh na zřízení této pozice.
T. Valla se ještě dotázal, jestli má práci ombudsmana chápat obdobně jako práci střediska ELSA. L. Procházková doplnila, že ombudsman by měl být osobou, která bude moderovat konflikt na fakultě, zabývá se mocenskou nerovnováhou včetně přidružených problémů a měl by být přítomný pro obě strany konfliktu.
D. Bernhauer zmínil, že ombudsman má povinnost být anonymní, studenti či zaměstnanci se mohou obracet důvěrně na tuto osobu. Dále zmínil, že ombudsman může řešit i další problém včetně studijních záležitostí, zmínil i své zkušenosti s touto problematikou. Dále proběhla diskuze mezi senátory, D. Bernhauerem a P. Kolským o pozici ombudsmana v hierarchii fakulty a jeho komunikaci se členy akademické obce.
Děkan uvedl, že se této pozici nebrání, rád by však navrhl širší diskuzi napříč akademickou obcí, s přizváním současných ombudsmanů z jiných součástí/univerzit. L. Procházková doplnila, že tato diskuze by primárně měla být vedena na fungování této pozice, nikoliv na její zřízení či nezřízení. V. Dvořáková souhlasila s oslovením celé akademické obce (studentů i zaměstnanců), v této věci nabídla pomoc PR oddělení při přípravě této diskuze.
Předsedající V. Miškovský se dotázal senátorů, jestli se senátoři chtějí vyjádřit k tomuto bodu pomocí usnesení. Z diskuze vyplynul pouze souhlas s návrhem, aby se J. Meinlschmidt ve spolupráci s PR oddělením ujal příprav diskuze na téma Ombudsmana FIT.