doc. RNDr. Ing. Petr Zemánek, CSc.

Publikace

DESIGNING AND TEACHING AN ADVANCED COURSE COVERING OPERATING SYSTEM KERNEL DEVELOPMENT (FOR EMBEDDED AND REAL-TIME SYSTEMS)

Publikováno
Mathematics, Information Technologies and Applied Sciences 2023 - post-conference proceedings of extended versions of selected papers. Brno: Univerzita obrany, 2023. ISBN 978-80-7582-290-1.
Stať ve sborníku vyzvaná či oceněná
Anotace
In this article, we discuss the motivation for including an operating system kernel development course in the master curriculum of the Faculty of Informatics at Czech Technical University (CTU) at Prague. We provide arguments for having this course included in the master's curriculum. We present selected options for the content of the course lectures and labs and options for technical infrastructure. I've shared the experience from delivering the course mentioned.

OPERATING SYSTEMS KERNEL DEVELOPMENT - EXPERIENCE FROM DESIGNING AND TEACHNING AN ADVANCED COURSE

Publikováno
Matematika, informační technologie a aplikované vědy (MITAV 2023). Brno: Ministerstvo obrany, Univerzita obrany, 2023. p. 1-18. ISBN 978-80-7582-245-1.
Anotace
: In this article we discuss motivation for including operating system kernel development course in the IT curriculum at Faculty of Informatics of Czech Technical University (CTU) at Prague. We provide arguments for having this course included in master’s curriculum. We present selected options for content of the course lectures and labs and options for technical infrastructure. Experience from delivering mentioned course is shared.

KONCEPCE VÝUKY PŘEDMĚTŮ Z OBLASTI OPERAČNÍCH SYSTÉMŮ

Publikováno
Informatika 2022 - Sborník příspěvků. Jihlava: Vysoká škola polytechnická Jihlava, 2022. p. 1-62.
Anotace
Příspěvek se zabývá aktuální koncepcí výuky předmětů z oblasti operačních systémů na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze. Jsou zde uvedeny cíle studia jednotlivých předmětů, vzájemné tematické souvislosti předmětů, obsahy přednášek a cvičení. Diskutovány jsou další předměty s tematickou návazností na problematiku popsaných předmětů. Závěrem jsou navrženy předměty, jejichž obsah není aktuálně součástí studijních programů.

TECHNICKÁ A SYSTÉMOVÁ PODPORA VÝUKY OPERAČNÍCH SYSTÉMŮ

Publikováno
Informatika 2022 - Sborník příspěvků. Jihlava: Vysoká škola polytechnická Jihlava, 2022. p. 38-41.
Anotace
Článek popisuje specifické aspekty praktické části výuky předmětů z oblasti operačních systémů. Řeší se zde následující s tím spojené problémy: (1) Možnost objektivního hodnocení funkčnosti složitých příkazů a SHELL skriptů pro velký počet studentů. (2) Možnost realizace praktických cvičení, během kterých je pro provádění příkazů nutný administrátorský režim a je třeba počítat s tím, že může dojít k destrukci systému. Je zde popsáno, jakým způsobem je tato problematika řešena ve výuce na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze.