![](/media-a-pr/tiskove-zpravy/2024/6261/image-thumb__6261__Block1Image/thumbnail_sentinel-2_pillars.c7240265.jpg)
Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) a sdružení Plan4all (P4A), společně se svými partnery, dosáhli za prvních devět měsíců spolupráce na evropském výzkumném projektu PoliRuralPlus a národním výzkumném projektu ALIANCE průlomových výsledků v oblasti Earth Intelligence a geoprostorové umělé inteligence (GeoAI). GeoAI se stává klíčovým nástrojem pro analýzu dat generovaných naší planetou. Díky unikátnímu spojení umělé inteligence a geoprostorových dat vznikly inovace světového významu, které mají přímé využití v zemědělství, lesnictví, krizovém řízení, veřejném zdraví, územním plánování nebo i ochraně životního prostředí.
Tyto inovace v GeoAI otevírají nové možnosti v analýze obrovských objemů geoprostorových dat a zpracování pokročilých prostorových analýz, což umožňuje například zpřesnit předpovědi počasí, zvýšit kvalitu a spolehlivost satelitních snímků a propojit pokročilé jazykové modely s geografickými informačními systémy (GIS). Inovace, které spolupráce projektů PoliRuralPlus a ALIANCE přináší, posilují přední pozici České republiky v oblasti Earth Intelligence a technologií budoucnosti.
Projekty PoliRuralPlus a ALIANCE otevírají dveře nové spolupráci a posilují vazby mezi evropskými výzkumnými organizacemi a odbornou komunitou v zemědělství a územním plánování. Kombinací nejnovějších technologií, jako je umělá inteligence, strojové učení a dálkový průzkum Země přinášejí průlomové výsledky, které umožňují efektivněji plánovat území, lépe využívát zdroje a rozhodovat na základě analýzy dat.
Ukazují také na nové možnosti, jak investovat do vývoje inovativních řešení v oblasti geoprostorových dat, umělé inteligence a jejich aplikací v precizním zemědělství. Toto odvětví představuje moderní způsob hospodaření, které přináší zemědělcům ekonomický profit a zároveň reaguje na nové požadavky společnosti a technické možnosti digitální doby. Tyto technologie tak vedou k vyšší efektivitě, udržitelnosti a strategickému rozhodování na všech úrovních a zároveň podporují ekonomický růst a udržitelné využívání přírodních zdrojů.
Klíčové výsledky projektů:
- Přesnější předpovědi počasí: Integrace pomocí AI globálních modelů (modely predikující počasí na celém světě) s daty z lokálních meteorologických stanic vedla k výraznému zvýšení přesnosti meteorologických předpovědí, což pozitivně ovlivní zemědělství, krizové řízení a další sektory veřejných služeb.
- Odstranění oblačnosti v satelitních snímcích: Pokroky ve zpracování dat z družice Sentinel 2 umožnily odstranit oblačnost a zvýšit spolehlivost snímků, což přispívá k efektivnějšímu monitoringu životního prostředí, sledování změn využití půdy a řízení reakce na přírodní katastrofy.
- Propojení velkých jazykových modelů s GIS: Toto spojení umožňuje detailnější analýzu prostorových dat, klíčovou pro plánování infrastruktury, zlepšení městských služeb a rozhodování ve veřejné správě. V projektu PoliRuralPlus se integrují geoprostorové prediktory s LLM, jako je ChatGPT, což vylepšuje analýzu místních podmínek a předpovědi geografických změn. Platforma Hub4Everybody poskytuje univerzální nástroj pro tvorbu znalostních hubů podporovaných prostorovými daty a digitálními komunitami.
Plánovaný rozvoj a spolupráce
Projekt PoliRuralPlus bude pokračovat ve vývoji a rozšiřování aplikací GeoAI v praxi pro efektivní plánování, strategické rozhodování a podporu udržitelného rozvoje. Přínosem bude i propojení s dalšími evropskými projekty v rámci programů Horizon Europe a ERASMUS, což umožní další rozvoj inovativních aplikací s celosvětovým dosahem. Hlavním přínosem projektu ALIANCE je Data Integration Platform, která zajišťuje efektivní správu dat a využívá pokročilé AI technologie pro rekonstrukci chybějících dat satelitních snímků, což zajišťuje farmářům přesné informace i za nepříznivých podmínek.
![](/media-a-pr/tiskove-zpravy/2024/6262/image-thumb__6262__Block2Image/genericka-foto-meteo-stanice.a7002136.jpg)
![](/media-a-pr/tiskove-zpravy/2024/6263/image-thumb__6263__Block2Image/satelit-sentinel-1.81bb70ad.jpg)
![](/media-a-pr/tiskove-zpravy/2024/6265/image-thumb__6265__Block2Image/jak-vypada-srovnani-nasi-predikce-s-americkym-modelem-pocasi-gfs-a-skutecnosti-era5-.ce5234b2.jpg)
![](/media-a-pr/tiskove-zpravy/2024/6264/image-thumb__6264__Block2Image/snimek-pro-zemedelce.8f091f6e.jpg)
Kontakt pro média
![](/fakulta/lide/profilove/3746/image-thumb__3746__ContactImage/macnarova-ivana.35b9bed1.jpg)
Ivana Macnarová
PR manažerka
- +420771228120
- ivana.macnarova@fit.cvut.cz
- NB:313