Jednodušší výuka znakového jazyka díky nové aplikaci FIT

Nová aplikace Tichý jazyk pomůže sociálním pracovníkům, pedagogům a dalším účastníkům kurzů znakového jazyka zjednodušit jejich studium. Aplikace, která vznikla ve spolupráci FIT a neziskové organizace Tichý svět, obsahuje přes 3700 krátkých videí se slovy i větami ve znakovém jazyce a abecedně řazený Videoslovník. Aplikace je přímo propojena s existujícím e-learningovým systémem.

Absolvent FIT Ing. Jindřich Žák navázal svou diplomovou prací na prototyp připravený v rámci bakalářské práce studentky FIT Bc. Alžběty Gogolákové a výsledkem je aplikace Tichý jazyk. Aplikace primárně slouží jako podpůrný nástroj pro učení znakového jazyka pro studenty fyzických nebo online kurzů pořádaných Tichým světem. Díky aplikaci mohou studenti kdykoliv procvičovat a opakovat znaky i celé věty.

„Ačkoliv věřím, že učení s „živým" lektorem není moc dobře nahraditelné, výhodou aplikace je, že student si v ní může video se znakem nebo větou pouštět opakovaně a může si jej nacvičit v klidu doma před další prezenční lekcí v Tichém světě,“ dodává autor Ing. Jindřich Žák

Aplikace se skládá z výukových modulů, každý modul obsahuje 10–20 lekcí s konkrétními tématy (např. počasí, roční období, rodina, věk). S postupným nabýváním znalostí se studentům znakového jazyka zpřístupní další moduly. Základem každé lekce je sada krátkých videí, kde lektor ukazuje dané slovo nebo větu ve znakovém jazyce. Videa zobrazující celou větu často doprovází krátký textový popis s jednotlivými znaky, které tvoří danou větu. Například věta „Nepovedlo se mi upéct bábovku, vyhodím ji.“ se skládá ze znaků „Já + bábovka + upéct + nepovedlo + vyhodím.“ Výsledná aplikace přímo navazuje na kurzy znakového jazyka Tichého světa. O možnostech dalšího využití se jedná. 

„Jsem velice rád, že dochází ke spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze, kdy v rámci závěrečných prací vzniká užitečný nástroj, který se využívá dále. Pomáhá v neziskové sféře a v tomto případě ještě i našim studentům zorientovat se v učení znakového jazyka,“ uvádí ředitel neziskové organizace Tichý svět – chráněná pracoviště, o. p. s. Leoš Mačák. 

Aplikace Tichý jazyk je jako benefit pro studenty kurzů znakového jazyka ke stažení na Google Play nebo AppStore.

Aplikace Tichý jazyk