Vědomosti a IT technologie FIT ČVUT bojují s koronavirem

Zaměstnanci a studenti FIT ČVUT propojují své znalosti s technologickým vybavením fakulty, aby pomohli v boji s koronavirem. Fakulta se zapojila již do několika velkých projektů a zároveň i studenti přicházejí s vlastními nápady, jak v této situaci pomáhat.

Inovujeme českou ekonomiku na UniHack

Studenti a zaměstnanci FIT ČVUT za podpory hl.m. Prahy a prg.ai pořádali 1.–3. května 2020 inovační online hackathon UniHack. Talentovaní studenti zde spojili své síly s odborníky, aby pomohli české ekonomice vyrovnat se s následky koronaviru. Cílem bylo vymyslet inovace, které pomohou firmám, institucím či organizacím zmírnit důsledky současné nepříznivé situace. Více informací v tiskové zprávě.

Poskytujeme výkon projektu Folding@home

Fakulta se zapojila do projektu Folding@home, který je využíván vývojovými týmy po celém světě pro výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek nejen proti koronaviru. ICT oddělení FIT ČVUT zapojilo do projektu Folding@home výpočetní kapacitu platforem CloudFIT a ClusterFIT. Fakulta tak poskytla výpočetní sílu skoro 3 000 CPU a více jak 300 tis. GPGPU jader, které do projektu přispívají cca 80 mil. body za den. Konkrétně jsme zapojili:

  • 70 % výpočetní kapacity CPU platformy CloudFIT, která tak přispívá výkonem přibližně 750 CPU třídy Xeon Scalable 2nd-gen s fekvencí až 3 GHz.
  • 85 % výpočetní kapacity CPU i GPGPU prototypu platformy ClusterFIT, který přispívá výkonem cca 2200 CPU třídy Intel Xeon 6th-gen (Kaby Lake) s frekvencí až 3,7 GHz a cca 315 tis. GPGPU jader architektury NVIDIA Pascal.

Zapojte se i vy do týmu FIT, který je momentálně 2. největším přispěvatelem mezi českými akademickými institucemi. Statistiky můžete sledovat na novém webu našich studentů folding.fit.cvut.cz.

Rozvážíme potřebným se službou GoDeliver

Studenti FIT a FEL ČVUT vyvinuli logistickou platformu GoDeliver, která zprostředkovává rozvoz jídla či zásilek starším občanům a lidem v karanténě. Projekt funguje na principu kurýrů-dobrovolníků, kteří se prostřednictvím webové stránky přihlásí. Platforma původně vznikla, aby pomáhala firmám s rozvážením zásilek po městě. V současné době několik desítek dobrovolníků rozváží potraviny, léky nebo roušky potřebným lidem. Kurýři využívají buď své dopravní prostředky nebo mají k dispozici sdílená elektrokola. Více informací v tiskové zprávě.

Dobrovolní kurýři rozváží jídlo, léky nebo roušky potřebným.

Chráníme sebe i ostatní s eRouškou

FIT ČVUT vypracovala pro novou mobilní aplikaci eRouška nezávislý posudek. Ten potvrzuje, že aplikace dbá na soukromí uživatelů. Aplikace eRouška totiž ke svému fungování nevyužívá sběru informací o poloze zařízení, čímž navíc šetří i baterii telefonu. Využita je technologie Bluetooth a pouze do telefonu majitele se ukládají anonymizovaná data o mobilních zařízeních s instalovanou eRouškou, která se v poslední době vyskytovala poblíž. Aplikace informace o setkání s dalšími zařízeními nikam sama neodesílá, pokyn ji k tomu musí dát uživatel. Zdrojový kód aplikace a posudek je k dispozici na stránkách aplikace.

Odpovídáme s chatbotem službou Koronavirus24

Své IT znalosti v boji s koronavirem uplatnili také tři studenti FIT spuštěním služby www.koronavirus24.cz. Zde vytvořili nový komunikační kanál, kde se veřejnost může ptát na otázky ohledně koronaviru a odpověď dostane okamžitě, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Na dotazy totiž neodpovídá člověk, ale počítačový program, takzvaný chatbot, který okamžitě a bez čekání odpoví místo člověka. Chatbot využívá umělou inteligenci, která nalezne nejvhodnější odpověď. Informace čerpá od Ministerstva zdravotnictví ČR, Státního zdravotního ústavu a zpravodajského webu ČT24. Více informací v tiskové zprávě.

Náhled konverzace s chatbotem na www.koronavirus24.cz

Chráníme a spravujeme data s iniciativou VODAN

Fakulta využila zkušeností svých odborníků v oblasti zpracování a zpřístupňování dat a připojila se k iniciativě VODAN (Virus Outbreak Data Network). Jedná se optimalizaci datového managementu, který zajistí, že cenná data týkající se Covid-19, ale i předchozích epidemií, budou FAIR (Federated, AI–Ready), tedy dohledatelná, přístupná, interoperabilní a znovupoužitelná. Do iniciativy se zapojili zaměstnanci fakulty, kteří ve spolupráci s holandskými vědci vyvinuli webový portál Data Stewardship Wizard.

3D tiskneme pro Covid19cz

ČVUT v Praze ve spolupráci s pracovní skupinou Covid19cz vyvinulo pro zdravotníky celoobličejové masky. Každá z masek potřebuje adaptér na filtr, který se vyrábí metodou 3D tisku. Do pomoci s tiskem dostatku adaptérů se zapojil i Tomáš Sýkora, vedoucí Laboratoře 3D tisku na FIT ČVUT. Pro tisk využívá tiskárnu modelu Hybrix. Ta je je fakultním open-source řešením RepRap tiskárny, které vychází z tiskáren Průša i3 a Rebelix. Podpořit tuto iniciativu lze i finančně skrz Donio.

Plníme přání s aplikací Wowee

Ve spolupráci se studenty FIT ČVUT vznikl projekt webové aplikace Wowee. Ta otevírá prostor pro lidskou solidaritu a umožňuje finančně pomáhat těm, kteří se v době koronavirové nákazy ocitli v nelehké situaci. Aplikace funguje na principu finanční sbírky, čímž se stává bezkontaktní pomocí potřebným. Wowee vzniklo původně za účelem plnění přání mezi přáteli a rodinou. Více informací v tiskové zprávě.

Podporujeme bezpečné třídění pacientů

Tým studentů medicíny a IT slaví úspěch s aplikací Chytrá triáž. Projekt má pomoci s tříděním pacientů v nemocnicích, které je momentálně časově náročné a zvyšuje riziko přenosu nákazy COVID-19. Aplikace chce zajistit bezpečné třídění pacientů a zrychlit tento proces až třikrát. Projekt vznikl a uspěl na hackathonu Hack Kosice Digital a následně získal 1. místo také na Hack the Crisis Slovakia

Pomáháme kurýrům se Sousedskou pomocí

Zaměstnanci a studenti FIT se zapojili do vývojové části projektu Sousedská pomoc. Projekt má za cíl usnadnit dobrovolníkům práci při doručování potravin a léků lidem nejvíc ohroženým koronavirovou infekcí. Celá platforma je open-source a zdrojové kódy je možné nalézt na GitHubu. Zapojit se lze i i jako dobrovolník (dispečer, pečovatel, kurýr). Sousedská pomoc je určena pouze pro kraje mimo Prahu.