Vědecký článek doktorského studenta Ing. Martina Rameše z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) uspěl v prestižním výběru do hlavního programu konference European Conference on Artificial Intelligence 2024 (ECAI). ECAI je hlavní evropskou konferencí věnovanou umělé inteligenci a je známá svým náročným recenzním řízením, kdy je přijatou pouze kolem 20 % zaslaných příspěvků. Letošní jubilejní 50. ročník konference hostilo španělské Santiago de Compostela.
Prezentovaný vědecký článek se zaměřuje na trojrozměrnou kolektivní konstrukci, kde skupina agentů má za cíl postavit zadanou konstrukci z bloků. Projekt navazuje na systém TERMES, vyvinutý na Harvardské univerzitě. Každý agent je malý jednoduchý robot, který má pouze omezený dosah a dokáže uvézt najednou pouze jeden blok. Díky využití dočasných ramp, fungujících jako lešení, je však skupina robotů schopna postavit násobně větší konstrukce. Článek přináší nový koncept složené rampy a představuje ReRamp algoritmus, který tento princip aplikuje a rozšiřuje škálu konstrukcí i staveb, pro které je možné najít řešení v polynomiálním neboli rozumném čase. Schopnosti algoritmu jsou demonstrovány na příkladu plánu výstavby zdí prvního patra rodinného domu. Martin Rameš na článku pracoval pod vedením prof. RNDr. Pavla Surynka, Ph.D., vedoucího disertační práce a Laboratoře robotických agentů na FIT ČVUT.
„Zajímám se o umělou inteligenci, ale také o její interdisciplinární propojení s dalšími obory, jako je například automatizace ve stavebnictví,“ říká Martin Rameš a pokračuje: „Vidím v tom obrovský potenciál – jak vytvořit technologie, které nejen samostatně uvažují, ale i prakticky staví. Možnosti kolektivní robotiky a algoritmů, které umí efektivně řešit komplexní úlohy, by mohly zcela proměnit způsob, jakým se stavby navrhují a realizují. To propojení technologií a konstrukčních procesů mi přijde fascinující.“
Martin Rameš absolvoval bakalářské i magisterské studium na FIT ČVUT a nyní pokračuje v navazujícím doktorském studium pod vedením prof. Pavla Surynka. Tématem jeho disertační práce je právě automatické plánování pro kolektivní konstrukci. Obecně to znamená analýzu problému kolektivní konstrukce a vylepšení stávajících algoritmů či návrh nových, které vyřeší některé omezení současných state-of-the-art přístupů neboli aktuálně nejpokročilejší a nejkvalitnější dostupné řešení v dané oblasti.
“A jak nás napadlo pracovat zrovna na tomto tématu? Vlastně o tomto tématu přemýšlím již několik let, ale vzhledem k dalšímu výzkumu a jiným povinnostem, jsem neměl prostor se tomuto tématu naplno věnovat. Jsem rád, že se Martin Rameš pro to téma nadchnul a zvolil si ho jako téma svého disertačního výzkumu. Věřím, že i on je rád a vidí, že si vybral perspektivní zajímavé téma, které ho posouvá v jeho vědecké činnosti a přináší mu úspěchy, uvádí prof. Pavel Surynek.
Po úspěchu prezentace ReRamp algoritmu Martin Rameš plánuje pokračovat v dalšímu rozvoji tohoto výzkumu. Prezentované možnosti konceptu složené rampy v článku pro ECAI nejsou zdaleka vyčerpány. Primárně byl prezentován nový koncept a jeho první aplikace. Nyní se Martin Rameš zaměřuje na pokročilejší výzkum aplikace konceptu složených ramp na problém kolektivní konstrukce a připravuje další vědecký článek.