Kdo vyhraje letos soutěž o nejlepší diplomovou práci v oblasti IT a získá 1 000 eur?

2. 6. 2015

I v letošním 5. ročníku Czech ACM Chapter & Slovakia ACM Chapter Student Project of the Year (ACM SPY) mohou nadějní studenti poměřit své síly se svými vrstevníky a soutěžit až o 1 000 eur. Ty získá nejlepší studentská diplomová práce, která bude vybrána z několika tisíc prací.

Soutěž ACM SPY je otevřena pro studenty českých a slovenských univerzit se zaměřením na informatiku a informační technologie, kteří obhájí diplomovou práci v některé oblasti z informatiky a informačních technologií na magisterském nebo inženýrském stupni studia v akademickém roce 2014/2015.

Do soutěže studenty přihlašuje fakulta. Každá z fakult má možnost přihlásit až 10 nejlepších diplomových prací, ze kterých nakonec odborná porota složená z akademických pracovníků předních českých a slovenských vysokých škol v čele s předsedou doc. Jaroslavem Zendulkou z FIT VUT Brno vybere tu nejlepší práci.

Diplomové práce mohou být přihlašovány do 21. 9. 2015. Vítězové budou vyhlášeni v rámci finálového kola, které proběhne v prosinci 2015.

Odměnou pro vítěze pak bude nejenom 1 000 eur, ale také možnost dát o sobě vědět a mít možnost se uchytit v některé z renomovaných IT firem, které tuto soutěž bedlivě sledují. Což nepřímo potvrzuje i Jakub Sochor, loňský vítěz.

Díky výhře v ACM SPY se studenti mohou dostat na prestižní univerzity v zahraničí. O tom ostatně svědčí i příběhy předchozích finalistů, Barbory Micenkové a Ondřeje Mikšíka. Báře se podařilo získat stáž ve švýcarském Curychu, kde pracuje jako softwarový inženýr ve společnosti Google. Ondra nyní studuje doktorský program na prestižní Oxford Brookes University.

O tom, kam až studenta může zavést tato soutěž, se přesvědčil i student Zbyněk Poulíček, jehož výhra v soutěži nastartovala k založení vlastní firmy GINA Software, která zaštiťuje navigační systém GINA (Geographic INformation Assistant) a vyvíjí software pro koordinaci záchranářů v náročném terénu během humanitárních akcí. A pomáhá tak zachraňovat životy lidí po celém světě. I takové mohou být osudy nadějných studentů, kteří se nebáli a zkusili se prosadit se svou diplomovou prací v soutěži ACM SPY.

„Určitě i letos ACM SPY změní životy několika studentů k nepoznání. To je ostatně také cílem celé soutěže. Podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi. Proto ACM SPY podporujeme.

Vidíme v tom smysl a těší nás, že právě Profinit těmito kroky pomáhá podpořit snahu studentů, kteří se snaží své vědomosti aplikovat v praxi. Uvědomujeme si, že právě podobné iniciativy mohou stát za vznikem nových a inovativní přístupů a řešení v IT. Ostatně, když se podíváte na seznam finalistů a jejich prací z loňska, tak mezi nimi najdete jen samé zajímavé kousky. Sám bych nevěděl, kterou práci vybrat jako nejlepší. A to se mi na ACM SPY líbí nejvíce. Že všechny práce mají svou kvalitu.

Proto si nesmírně ceníme toho, že i my můžeme podnítit přínos těchto nových myšlenek na akademické úrovni a především ocenit tvůrčí aktivity studentů při tvorbě jejich diplomové práce.

Zároveň pak pro nadané studenty je to obrovská příležitost, jak lépe vyniknout a dát o sobě vědět. Mohou tak i jen díky účasti v této soutěži zaujmout IT firmy a v neposlední řadě získat také zpětnou vazbu ke svým diplomovým pracím od lidí přímo z oboru,“ vysvětluje Tomáš Krátký, Director Products and Services společnosti Profinit.

Kdo se letos podílí na ACM SPY?

Soutěž je organizována ve spolupráci českých a slovenských univerzit a soukromé firmy. Hlavním organizátorem letošního ročníku 2015 je firma Profinit s partnery reprezentovanými společnostmi CZ.NIC, Honeywell, Red Hat, Canon a Nápad roku.

Záštitu převzala odborná organizace Czech ACM a Slovakia ACM. Odbornou záštitu soutěži udělilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Samotnou soutěž dále spoluorganizují tyto univerzity:

 • České vysoké učení technické v Praze
 • Univerzita Karlova v Praze
 • Vysoká škola ekonomická v Praze
 • Vysoké učení technické v Brně
 • Masarykova univerzita v Brně
 • Západočeská univerzita v Plzni
 • Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
 • Slovenská technická univerzita v Bratislave
 • Univerzita Komenského v Bratislave
 • Žilinská univerzita
 • Technická univerzita v Košiciach
 • Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Jaké odměny čekají pro vítěze a účastníky soutěže?

 • Vítěz získá 1 000 €
 • Vedoucí vítězné diplomové práce získá 200 €
 • Hodnotné ceny pro všechny finalisty
 • Certifikát o úspěchu nominace do soutěže
 • Vystavení práce v prestižní Galerii nejlepších