V letošním finálovém kole, které se konalo v pátek 27. března 2015 na půdě FIT ČVUT, uspěl v konkurenci celkem třinácti trojic tým zastupující Střední školu informatiky a finančních služeb v Plzni. Tým tvořila trojice studentů Radek Miklánek, Jan Klán a Kristýna Lepší připravující se na soutěž pod vedením lektora Petra Zimy. Vítězný tým prokázal nejvyrovnanější výsledky v obou částech finálového kola – v teoretickém testu i praktické zkoušce. O tom, že výuka IT na této škole má skutečně vysokou úroveň svědčí i fakt, že stejnou školu reprezentovali i vítězové loňského ročníku Networking Academy Games. Součástí těchto soutěží jsou vždy i přednášky o nejmodernějších technologiích od dlouhodobých partnerů soutěže Intercom Systems a Bluecom, kteří věnují i věcné ceny pro vítěze.
„Poptávka pro IT odbornících v Evropě dlouhodobě roste. Program Cisco Networking Academy se snaží právě takové odborníky vychovávat,“ vysvětluje Karol Kniewald, regionální CSR manažer pro Evropu a CIS ze společnosti Cisco a dodává:
„Soutěž Networking Academy Games umožňuje studentům středních, ale i vysokých škol porovnat své znalosti a schopnosti. Středoškoláci si tím mohou navíc otevřít dveře k dalšímu studiu na vysoké škole, vysokoškoláci zase k nové kariéře. Například loňský vítěz souběžné soutěže NetRiders určené pro vysokoškolské studenty našel již uplatnění ve společnosti Cisco.“
„Při zadávání praktických testů klademe velký důraz na to, aby nešlo o nějaké teoretické koncepty, ale o situace, do nichž se budoucí IT odborníci mohou dostat,“ doplňuje Martin Pruša, koordinátor soutěže ze spolku i-com-unity.
„Také letošní úkol simuloval situaci, které skutečně nastala v jednom z velkých kancelářských komplexů v Česku. Studenti měli navíc úkol těžší o to, že v časovém limitu bylo velmi těžké jej vyřešit. Vyzkoušeli si tedy navíc, jak zvládají práci pod tlakem,“ pokračuje Martin Pruša.
Program Cisco Networking Academy si klade za cíl najít a rozvíjet talenty v oblasti síťových technologií. Pomáhá firmám identifikovat nadané studenty a zároveň studentům získat potřebnou praxi pro jejich další rozvoj. Od začátku působení v Česku prošlo programem Cisco Networking Academy více než 30 tisíc studentů středních a vysokých škol, v současné době navštěvuje některý z kurzů tohoto programu přes 9 tisíc studentů na 75 lokálních akademiích.
Zvláště v tak dynamické oblasti, jakou je IT, musí jít student ze školy nejen s teoretickými, ale i s praktickými dovednostmi. Díky programu Cisco Networking Academy a spolupráci se školami se daří produkovat kvalitně připravené odborníky a alespoň částečně pokrýt poptávku po takových lidech na trhu práce. Podle údajů Evropské komise (zdroj: Návrh společné zprávy o zaměstnanosti, 28. 11. 2014) bude do letošního roku v zemích EU 900 tisíc neobsazených pracovních míst v ICT.
Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze má již od svého vzniku v roce 2009 spolupráci s podnikovou sférou jako svou prioritu. Díky spolupráci s celou řadou firem může svým studentům poskytnout potřebné praktické zkušenosti. Každoročně rostoucí počet přihlášek a pozitivní odezva od absolventů fakulty ukazuje, že jde o správný přístup.