Konference Technologie ve společnosti #2: Hrdinství

Kdy

3. 6. 2023
10:00 – 17:00

Kde

FIT ČVUT v Praze
Posluchárna T9:105

Thákurova 9, Praha 6

Rezervace

Zdarma

Vstupenky

Kategorie

Konference

Jaké příležitosti k hrdinství umožňují moderní technologie? A má v našem cloudovém světě hrdinství ještě vůbec místo? 

Hrdinství nabývá mnoha podob. Od velkých gest v záři reflektorů po ostatními lidmi nedocenitelnou činnost. Od odvážných řešení mimořádných událostí v rámci minut či hodin po jen zdánlivě běžnou každodenní pomoc druhým trvající celá desetiletí. Od velkých vědeckých objevů ovlivňujících budoucnost celého lidstva po i to nejmenší zlepšení dne jednotlivcům v našem nejbližším okolí.

Konferencí vás provede Sara Polak

Saru můžete slyšet ve fakultním podcastu Jedničky a Nuly. Moderuje také vizionářskou talk show Technology Foresight, kde se s experty z fakulty a partnerských firem věnuje budoucnosti technologií. Je zakladatelkou výzkumné skupiny CCHAOS na FIT ČVUT.

Sara je původem archeoložka a evoluční antropoložka, která má bohaté zkušenosti z technologických startupů v LA a Londýně. Zaměřuje se na vytváření konceptu cloudových civilizací, které jsou mechanismem pro využívání technologií k optimalizování evolučního potenciálu společnosti. Popularizuje a demystifikuje umělou inteligenci pro širokou veřejnost.

Program

Blok 1

Novinky ve výzkumu CCHAOS Research

10:00–10:30
Sara Polak, Tomáš Houdek, Jakub Šenovský, David Pešek, Vladislav Komkov

Skupina CCHAOS na začátek konference představí vše nové, co se za půl roku v jejím fungování událo. Bude řeč o výzkumu manažerských dovedností ve virtuální realitě, uvidíte první ukázky mobilní aplikace k oppidu Závist (tu nám ukáže přímo jeden z vývojářů – Vladislav Komkov) a nakonec se nastíní připravované či již rozběhlé projekty, které budou zahájeny v blízké budoucnosti.

Blockchain v medicíně – prezentace vítěze Hackathonu na zdraví!

10:45–11:00
Honza Slavík | Business & Innovation Designer

Honza se věnuje byznys designu, inovacím a budoucnosti práce. baví ho hledání nových cest z pzpůsobů v tradičních i méně tradičních oborech. A vyloženě se vyžívá v hledání mezioborových přesahů a průniků nejen na pracovních projektech. Běhá a běh i trénuje. 

Do hackatonu se přihlásil s nápadem, který nosil dlouho v hlavě. Systém zdravotní dokumentace postavený na blockchainu. Proč? Protože na blockchainu zatím moc užitečných věcí nevzniklo, a proto si chtěl dokázat že to nejde anebo jde. Reálný problém nízké interoperability dat a stavu zdravotní dokumentace si ověřil během pandemie a tento problém máme stále.

Technologie a právo – hrdinství versus regulace

11:00–11:30
Jan Zibner | Artiffine

Virtuální realita – nepřímé hrdinství pomocí technologií

11:30–12:00
Iveta Fajnerová | Národní ústav duševního zdraví

Iveta Fajnerová, psycholog a neurovědec, působí v Národním ústavu duševního zdraví jako vedoucí Centra výzkumu virtuální reality v duševním zdraví. Dlouhodobě se věnuje uplatnění VR technologie v péči o duševní zdraví a neuropsychologického výzkumu, ale také v oblasti výuky psychiatrie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Přednáška bude pojednávat o možnostech uplatnění technologie virtuální reality (VR) v péči o duševní zdraví a představí řadu příkladů, kde může VR pomoci a to nejen osobám s duševním onemocněním. První část přednášky představí projekt malého virtuálního města VRcity určeného pro kognitivní trénink seniorů a osob s mírným kognitivním deficitem. V oblasti terapeutické péče u osob trpících úzkostnou poruchou bude představena řada projektů zaměřena na tzv. expoziční terapii v prostředí virtuálního města, domácnosti nebo nemocnice. Nebude však chybět ani ukázka použití relaxační aplikace VRbreathing podporující nácvik hlubokého rytmického dýchání. Na závěr bude krátce představen také projekt věnovaný využití VR technologie v nácviku náročné komunikace u příslušníků policie.

Hacking as a life challenge

12:00–12:30
Pavol Lupták | Paralelní Polis, Nethemba

Pavol Lupták je slovenský IT odborník a kryptoanarchista. Je známý svou prací v oblasti počítačového hackingu, kybernetické bezpečnosti a technologických inovací. Začal jako počítačový hacker a postupem času získal mnoho prestižních certifikací v oblasti IT bezpečnosti.

V roce 2007 založil společnost Nethemba, která se specializuje na penetrační testy a etický hacking. Tato společnost poskytuje služby zajišťující bezpečnost IT infrastruktur a systémů pro různé organizace a firmy.

Pavol Lupták je také známý svou rolí v oblasti kryptoanarchie a voluntarismu. Zabývá se myšlenkou svobodného a decentralizovaného využívání technologie, která by mohla přinést nové možnosti a nezávislost jednotlivcům ve společnosti.

 

Blok 2 | Kino

Fake history and fake storytelling as a means of challenging heroism

12:30–13:00
Joshua Goode | The Aurora-Rhoman Institute of Archaeology and Cultural Relics

Joshua Goode is an artist researching and developing mythic historical misinterpretations and manipulations in an effort to expose the malleability of our past, present and future.

His alternate history and mythology preserve memories of childhood by reimagining objects and imagery from his youth as iconic ancient artifacts. He created the fictitious Texas based Aurora – Rhoman civilization inspired by the achievements of major historical figures. Having studied history and worked as an archaeologist on many actual excavations, he conducts staged excavations around the world, working with the community as a performance. His constructed artifacts of the invented civilization mix fact and fiction to appropriate and distort the history and myths of each region he engages. The actual and fake objects “found” during these digs have been exhibited in Spain, Germany, Russia, Croatia, Egypt, Italy, China, Belgium and the US, among others.

His faux research institute, The Aurora-Rhoman Institute of Archaeology and Cultural Relics, examines the evidence of my ancient civilization at locations around the world. Inspired by amateur archeologists such as Heinrich Schliemann who discovered Troy and by past elaborate hoaxes like that of the Piltdown Man, uses his “discoveries” to manipulate and verify his invented civilization. The archaeological performance and installation begin with extensive historical research and end in an exhibit. The discoveries and claims are false and absurdly comical but based on real research.

Role of charisma in leadership and social evolution (KEYNOTE)

13:00–13:30
Robin Dunbar | Oxford University

Robin Dunbar je britský antropolog a evoluční psycholog známý svým výzkumem a teorií týkajícími se sociálních vztahů a velikosti skupin u primátů, včetně lidí. Nejznámější je jeho koncept Dunbarova čísla, který se zabývá maximálním počtem stabilních sociálních vztahů, které člověk může udržovat. Robin Dunbar je profesorem antropologie na Oxfordské univerzitě a publikoval mnoho výzkumných studií a knih, které přispěly k našemu porozumění sociálních vztahů a lidského chování. Jeho práce má významný vliv na oblast sociální psychologie a antropologie.

Urbanism and enabling public heroism

13:30–14:00
Isaiah Murray | The College of Art & Sciences

Blok 3

Chránění budov, prostor, a symbióza lidí a strojů

14:00–14:30
Martin Giebel | INNOVIS

Etika, válka, umělá inteligence a role jednotlivce v krizi

14:30–15:00
David Černý | Akademie věd ČR

Sláva po smrti – kdy se tvoří hrdinové?

15:00–15:30
Vědátor | Ladislav Loukota a Jan „JaRon“ Tomáštík

WEB VĚDÁTOR 

Space – the exploration of martyrdom, leadership, heroism, pioneering

15:30–16:00
Brendan Hall | Filmmaker, Dear Moon Crew Member

Brendan Hall is a documentary filmmaker telling stories in the natural world and beyond. His projects have brought viewers on adventures that explore the frontiers of our human spirit, from following a remote medical expedition through the Amazon rainforest to scientists unearthing wooly mammoth bones in Siberia.

In 2022, Brendan was globally announced as a crew member of the dearMoon lunar mission led by Japanese entrepreneur Yusaku Maezawa. Selected from over 1 million artists and creatives around the world, he will join Maezawa and 7 other crew members on the first ever civilian flight around the moon with SpaceX as soon as 2023.

Brendan’s talk will be in the form of a pre-recorded interview we’re doing together.

Co jste si zapamatovali ze dne? Tajná cena součástí!

16:00–16:30
Pub quiz

Výherce pub quizu získá vstup na after party do Fun Areny.

Afterparty

Přijďte se po celodenním maratonu talků odreagovat do Fun Areny! Čeká vás průřez videoherní historií v části Cyber Arcade a deskovkový klub Mana Potion.

Návštěvníci konference mají zvýhodněné vstupné 350 Kč (platba kartou nebo v hotovosti, nutné se prokázat vstupenkou z konference).

Pro koho je akce určena

Pokud vás zajímají technologie, věda, kultura a chcete získat nový náhled na naši společnost, pak na této konferenci nesmíte chybět! Vstup na akci je zdarma po předchozí rezervaci. Vhodné pro akademiky, studenty a širokou veřejnost. Přijďte s námi hledat odpovědi na podoby hrdinství. Těšíme se na vás!

SLEDUJTE NÁS Zarezervujte si vstupenku

O konferenci

Konference Technologie ve společnosti přibližuje rozmanité aspekty lidské společnosti – od lékařství přes finance až po vzrušující technologie zabývající se AI nebo blockchain. 

Svět kolem nás je komplikovaný – krize, války, schizofrenie identity společnosti. Nejsme ani zdaleka první vlna lidstva, která se problematikou společenské komplexity zabývá. Jsme ale první vlna lidstva, která má k dispozici nejmodernější technologie, díky nimž můžeme pochopit, proč se chováme tak, jak se chováme.

Za tímto záměrem vznikla na FIT ČVUT výzkumná skupina CCHAOS (Cloud Civilisations, Honest, and Optimised Systems), která má za cíl multioborově zkoumat fenomény společenské komplexity.

Poslechněte si podcast se členy CCHAOS

Digitalizace kulturního dědictví, zkoumání lidského chování ve VR, analýza historie pomocí technologií… Jak se dají propojit humanitní a technologické vědy? Přijměte pozvání na konferenci od členů výzkumné skupiny CCHAOS Mgr. et Mgr. Jakuba Šenovského, Ph.D., a Mgr. Tomáše Houdka, Ph.D.

Partneři konference