Cybersecurity Innovation Hub

Program
Projekty MPO nezahrnuté do CEP
Poskytovatel
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Období
2023 - 2026
Popis
CIH will significantly support digital transformation and application of innovation in SMEs and public administration by building a coordinated and effective ecosystem comprising top research institutions with the necessary know-how and infrastructure, specialized business clusters, professional organizations, and public authorities. This robust ecosystem will provide its beneficiaries with access to education and information on cybersecurity trends and best practices, to expert advice and state-of-the-art infrastructures to verify the suitability and security of innovative solutions under consideration and increase the availability of funds to invest in innovation. CIH will also function as a platform for cooperation and information sharing between entities in the cybersecurity market, both at the level of Czechia and the EU. This will increase the efficiency and competitiveness of the EU cybersecurity industry, the security of IT infrastructures and the strength of the EU economy.

Cybersecurity Innovation Hub

Program
Program Digitální Evropa
Poskytovatel
Evropská komise
Kód
,
Popis
CIH will significantly support digital transformation and application of innovation in SMEs and public administration by building a coordinated and effective ecosystem comprising top research institutions with the necessary know-how and infrastructure, specialized business clusters, professional organizations, and public authorities. This robust ecosystem will provide its beneficiaries with access to education and information on cybersecurity trends and best practices, to expert advice and state-of-the-art infrastructures to verify the suitability and security of innovative solutions under consideration and increase the availability of funds to invest in innovation. CIH will also function as a platform for cooperation and information sharing between entities in the cybersecurity market, both at the level of Czechia and the EU. This will increase the efficiency and competitiveness of the EU cybersecurity industry, the security of IT infrastructures and the strength of the EU economy. CIH draws on partnerships and participation in international networks and builds on the success of Czech research and industry. CIH covers cybersecurity on the horizontal from various points of view (technical, legal, economic, social etc.), on the vertical CIH operates at all levels - it plays an important role in building the legislative environment, in research, commercialization and implementation of technologies, and in awareness raising and education. CIH also has links to standardization and certification that shape the cybersecurity market. This holistic approach and the ability to thoroughly map the ecosystem make CIH an attractive partner for international cooperation. This is also confirmed by its participation in 3 EU pilot research projects (Sparta, CyberSec4Europe and Concordia), cooperation with the EU and international organizations (ENISA, Europol, UN, NIST, etc.), and involvement in professional initiatives (e.g. REWIRE - capacity building in cybersecurity in the EU).

Elektronické zabezpečení zbraně

Program
TREND
Poskytovatel
Technologická agentura České republiky
Kód
FW10010142
Období
2024 - 2026
Popis
Hlavním cílem projektu je realizace funkčního vzorku krátké ruční palné zbraně s vestavěným elektronickým zámkem.

Metody detekce malware a síťové bezpečnosti s použitím AI

Program
Studentská grantová soutěž ČVUT
Kód
SGS21/142/OHK3/2T/18
Období
2021 - 2022
Popis
Cílem projektu je výzkum a vývoj bezpečnostních prvků současných informačních systémů. Důraz je kladen na aplikaci metod strojového učení v jednotlivých oblastech informační bezpečnosti. Navrhovaný projekt se tematicky zabývá následujícími oblastmi výzkumu. Je to zejména výzkum v oblasti detekce malware, síťové bezpečnosti a detekce útoků v Active Directory prostředí.

Prague Embedded Systems Workshop 2023

Program
Studentská vědecká konference ČVUT
Kód
SVK 62/23/F8
Období
2023
Popis
Prague Embedded Systems Workshop (PESW 2023) bude již jedenáctým ročníkem akce přednostně určené pro studenty (doktorandy, magisterské a bakalářské studenty) z České republiky, EU i mimo EU. Hlavní náplní a cílem jsou ústní prezentace a poskytnutí velkého prostoru pro diskuse o nejnovějších (třeba i rozpracovaných) výzkumných výsledcích i realizačních výstupech v oblasti, která má vztah k návrhu a aplikaci vestavných systémů, a to k jejich realizaci, verifikaci, syntéze, testovatelnosti a bezpečnosti. Ohlasy všech minulých ročníků byly a jsou jednoznačně kladné, přestože jsme v dobách covidových umožnili prezentovat některé příspěvky on-line, je akce přednostně organizovaná živě, protože hlavním cílem je vzájemná komunikace a navázání mezinárodní spolupráce. Hlavním organizátorem je katedra číslicového návrhu FITu, zejména členové výzkumné skupiny "Digital Design & Dependability Research Group" (http://ddd.fit.cvut.cz/), a to hlavně studenti, kteří pracují na svých doktorských, diplomových nebo bakalářských pracích. Se svými dílčími i finálními výsledky se mohou na PESW pochlubit v mezinárodním měřítku, a to buď formou ústní prezentace nebo na posterové soutěži, viz níže. Každý ročník aktualizujeme mezinárodní programový výbor, získáváme významné odborníky a jejich studenty. Akce nabývá stále větší prestiže i v mezinárodním měřítku. Počítáme opět s účastí zástupců z universit (Tel Aviv - Izrael, Leicester - UK, Montpellier, Lyon, Grenoble - Francie, Řím, Pavia - Itálie, Leuven - Belgie, Zelená Gora - Polsko, Talinn - Estonsko, San Diego - US, FIIT Bratislava - Slovensko, VUT, ZČU a i další university z Česka) i firem (např. EaToN, ASICentrum, CESNET, Intel, STMicroelectronics aj.). Počítáme samozřejmě s účastí studentů z ČVUT, z FELu, FITu, FJFI, FD a pracujeme na propagaci pro získání studentů a odborníků z dalších pracovišť z ČR i SR. Podařilo se nám domluvit partnerství s prestižní akcí 28th IEEE European Test Symposium 2023 (https://cas.polito.it/ETS23/#/).

Řešení bezpečnosti vybraných kryptografických systémů a sítí

Program
Studentská grantová soutěž ČVUT
Kód
SGS23/211/OHK3/3T/18
Období
2023 - 2025
Popis
Projekt má tři hlavní cíle. První cíl spočívá ve výzkumu v oblasti detekce malware pomocí strojového učení. Jedná se o řešení problémů klasifikace malware a také vytváření a obrana vůči adversariálním vzorkům. Druhý cíl patří do oblasti kryptoanalýzy šifer pomocí postranních kanálů. Výzkum bude zaměřen na šifry, které se dostaly do finále soutěže o post-kvantovou šifru, kterou pořádá NIST. Posledním cílem bude systematicky popsat blockery a bariéry v nasazování a používání kryptografických nástrojů.

Útoky postranními kanály na algoritmy postkvantové kryptografie

Program
Podpora mobility výzkumných pracovníků a pracovnic v rámci mezinárodní spolupráce ve VaVaI
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kód
8J23FR012
Období
2023 - 2024
Popis
Projekt se zabývá jednak návrhem (a implementací) nových útoků pomocí postranních kanálů na postkvantové algoritmy a druhak návrhem (a implementací) protiopatření, které těmto útokům budou bránit.