Příběh FIT začíná
Na Katedře počítačů FEL vzniká myšlenka na založení fakulty, která bude zaměřena čistě na informatiku.
Stejně jako se rodí nový život, tak i naše fakulta se od narození napřimuje a roste. Na počátku éry naší fakulty stál jeden velký otazník – zvládneme to? Byl zde ale i vykřičník – zvládneme! Od té doby hrdě čelíme výzvám a radujeme z každého úspěchu. Překonáváme překážky a jdeme si houževnatě za svými cíli. To vše za pomoci zkušeného vedení, svědomitých vyučujících a nadšených studentů.
Na Katedře počítačů FEL vzniká myšlenka na založení fakulty, která bude zaměřena čistě na informatiku.
Prof. Pavel Tvrdík, poradce rektora ČVUT pro informatiku, představuje na tiskové konferenci základní cíle a záměry nové fakulty.
Akreditační komise ČR schvaluje bakalářský studijní program Informatika a založení nové fakulty. V rámci programu vzniká 6 různých specializací.
Je oficiálně zřízena Fakulta informačních technologií jako v pořadí osmá fakulta ČVUT v Praze.
Univerzitní časopis Pražská technika k tomu vydává číslo ČVUT má FIT.
Historicky prvních 500 studentů FIT zahajuje své studium v Ballingově sále Národní technické knihovny.
Akademický senát FIT volí prof. Pavla Tvrdíka, děkanem. Rektor ČVUT prof. Václav Havlíček podepisuje a na místě předává prof. Tvrdíkovi jmenovací dekret na funkci děkana FIT.
V prostorách Národní technické knihovny FIT slavnostně otevírá počítačovou učebnu SunRay, kterou dostává jako sponzorský dar od společnosti Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Otevíráme studium magisterského programu Informatika, a to hned v češtině i angličtině. Bakalářský program rozšiřujeme o anglickou a kombinovanou formu.
Zřizujeme novou Katedru aplikované matematiky. Fakulta si tak zajišťuje vlastní výuku všech matematických předmětů.
Slavnostně otevíráme Laboratoř 3D tisku. Historicky první fakultní laboratoř vznikla díky nadšení studentů pro tuto novou open source technologii.
V Betlémské kapli promovalo prvních 189 absolventů fakulty, 101 v bakalářském a 88 v magisterském studiu.
Koná se první ročník konference LAW FIT. Tento nový projekt fakulty spojuje otázky práva a informačních technologií.
Zakládáme Portál spolupráce s průmyslem (SSP), který pomůže studentům získávat praktické zkušenosti.
Otevíráme v ČR unikátní Síťovou multimediální laboratoř, společné pracoviště s CESNET a FEL ČVUT. Laboratoř je vybavena velkoplošným vizualizačním zařízením s vysokým rozlišením a vysokorychlostním připojením.
Koná se první fakultní kariérní veletrh COFIT. Cílem akce je propojit studenty s našimi partnerskými firmami.
Začíná program podpory letního studentského výzkumu – Výzkumné léto na FIT (VýLeT). Studenti se zapojují do vědecko-výzkumných aktivit na fakultě a za svůj výzkum mohou dostat mimořádné stipendium.
Studenti fakulty založili studentský klub FIT++ jako součást Studentské unie ČVUT.
Vzniká Laboratoř výzkumu programování, kde se zabýváme hlubším pochopením programovacích jazyků a jejich využitím.
Na FIT vzniká nová Laboratoř zpracování obrazu. Jejím cílem je věnovat se výuce v oblasti zpracování vizuálních dat a vytvořit prostředí pro aplikaci teoretických poznatků v praxi.
Akademický senát FIT volí novým děkanem doc. Marcela Jiřinu, dosavadního proděkana pro vědu a výzkum.
Ve spolupráci se společností NN Group otevíráme HackingLab. Laboratoř nabízí studentům skvělou příležitost vyzkoušet si teoreticky nabyté zkušenosti v praxi.
Fakulta se rozrůstá o šestou katedru. Katedra informační bezpečnosti je první svého druhu v ČR. Fakulta tak reaguje na nedostatek těchto odborníků v praxi.
Ve spolupráci se Stanford University pořádáme dvoutýdenní kurz pro studenty středních škol Introduction to Computer Science, první svého druhu v Evropě.
Humanoidní roboti Pepper se stávají jako první v ČR součástí výuky v Laboratoři inteligentních vestavných systémů na FIT.
Vzniká laboratoř NETMON, jejímž cílem je výzkum a vývoj v oblasti monitorování provozu vysokorychlostních počítačových sítí a infrastruktur, IoT, analýzy síťového provozu a detekce anomálií.
Založili jsme OpenDataLab ve spolupráci s organizací Profinit EU. V laboratoři se nejen studenti zapojují do výzkumu v oblasti otevřených a propojených dat.
Absolventi si přebírají diplomy od humanoidních robotů Pepper. V ČR se takováto forma promocí koná historicky poprvé.
Díky Memorandu o spolupráci s univerzitou v Antverpách je možné absolvovat na obou univerzitách současně v rámci Double Degree Program.
Slavíme 10 let! U příležitosti oslav se konalo slavnostní setkání a udílení medailí v Betlémské kapli těm, kteří se zasloužili o vznik a rozvoj FIT.
Uzavřeli jsme zlaté partnerství, jehož vizí je propojit IT teorii s praxí pro zefektivnění automobilového průmyslu a výchovu budoucích IT expertů.
Tradiční akci jsme kvůli covidovým omezením zorganizovali online jako Den otevřených oken, který proběhl v okně internetového prohlížeče.
Modernizovali jsme bakalářský a magisterský studijní program Informatika. Nové specializace jdou ruku v ruce s nejmodernějšími trendy v IT.
Vše pro naše doktorandy! Fakulta zájemcům o doktorské studium poprvé nabízí speciální den otevřených dveří pod názvem Ph.D.O.D.
Prestižní ocenění získala fakulta za propagaci ČR ve světě prostřednictvím studentských prací do projektu Czech-American TV.
Doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D., byl zvolen novým děkanem FIT pro období 2021–2025 všemi 10 senátorskými hlasy.
Spouštíme technologický podcast Jedničky a Nuly, v němž odborníci z fakulty přibližují nejnovější informační technologie široké veřejnosti.
Naši studenti mají k dispozici novou moderní VR učebnu plně vybavenou 25 headsety pro virtuální realitu.
FIT získala medaile za mimořádné výkony v době koronavirové krize, kterými pomohla řešit pandemickou situaci koronaviru v ČR i v zahraničí.
Otevřeli jsme laboratoř RoboAgeLab, kde se studenti učí programovat robotické agenty a autonomní létající drony.
Zareagovali jsme na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovali streamovací a nahrávací studio nejen pro online výuku.
Zástupci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, FIT ČVUT a CzechTrade podepsali memorandum o spolupráci v projektu Poptávky a nabídky Ukrajina 2022.
Výsledky pětiletého projektu Research Center for Informatics (RCI) zaměřeného na výzkum umělé inteligence, robotiky a informatiky představili vědci z FIT, FEL a FJFI.
Ing. Marek Suchánek, Ph.D. et PhD., se stal prvním absolventem dvojitého doktorského studijního programu (Double Degree program).
Dva tituly současně (Double Degree) nabízíme v magisterské specilizaci zaměřené na propojení znalostí informačních technologií, podnikání a ekonomie.
Síťová multimediální laboratoř (SAGElab), která je jednou z prvních laboratoří FIT ČVUT, oslavila deset let od svého vzniku.
Stali jsme se sočástí nové Aliance pro elektrotechniku a informatiku českých a slovenských fakult. Cílem je zvýšit zájem o elektroinženýrské a IT obory a vzájemně koordinovat strategické výzkumné projekty.
Ve spolupráci s belgickou Univerzitou v Antverpách jsme založili NSLab. Cílem je zlepšit evolvabilitu a udržitelnost v neustále měnícím se prostředí vývoje softwaru.
Přes 400 studijních předmětů, výběr z 20 bakalářských a magisterských specializací, více než 20 laboratoří a 13 výzkumných skupin, přes přes 4500 absolventů,... To vše stihla FIT ČVUT, která oslavila 15. výročí od svého založení dne 1. července 2009.
Za obsah stránky zodpovídá: Bc. Veronika Dvořáková